Co robić by się nie zestarzeć – poznaj sekrety młodości

Starzenie się organizmu jest naturalnym procesem ale trzeba wiedzieć, że wiek biologiczny nie zawsze odpowiada wiekowi chronologicznemu. Chronologicznie możesz mieć 30 lat ale jeśli będziesz emocjonalnie i fizycznie wypalony to będziesz funkcjonował i czuł się jak osoba dużo starsza.Lub odwrotnie, możesz mieć 70 lat i być bardzo sprawny fizycznie i emocjonalnie. Starzenie się jest przyspieszane przez nagromadzenie się toksyn w ciele. Toksyny dostają się do ciała ze środowiska i pokarmu ale także z toksycznych związków i emocji. Już samo wyeliminowanie tych czynników sprawi, że twój zegar biologiczny cofnie się w stronę młodości. Możesz również zastosować szereg działań które pomogą ci zachować młodość i żywotność i kreatywność przez długie lata. Kluczowe znaczenie ma tutaj zredukowanie produkcji hormonów, między innymi kortyzolu,który przyspiesza procesy starzenia się twojego organizmu. Oto niektóre propozycje takich działań:

Śmiech

Przynosi on niesamowite korzyści zdrowotne, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Śmiech z natury jest spontaniczny i jest poza naszą świadomą kontrolą. Dobrym sposobem na uśmiech jest przypominanie zabawnych momentów z różnych okresów życia, można w ten sposób przywołać wspomnienia w rożnych sytuacjach stresowych.

Oddychanie

Oddychanie jest najlepszym sposobem by pozbyć się stresu, gdyż wtedy ciało traci swój własny rytm.. Możesz usiąść w ciszy, zamknąć oczy i skierować uwagę na oddech, to pozwoli ci odzyskać równowagę i odczujesz przypływ pozytywnych emocji.

Ćwiczenia

To właśnie ćwiczenia stymulują najlepiej napływ substancji chemicznych, które spowodują “naturalny odlot”. Wykonując właściwe ćwiczenia możesz odzyskać masę mięśniową i w ten sposób siłę, i odwrócić procesy które zwykle towarzyszą starzeniu się.

Sen

Sen naturalnie redukuje stres i przywraca wewnętrzną równowagę. Więc zawsze, kiedy naprawdę tego potrzebujesz pozwól sobie na drzemkę, to jest prawdziwy luksus dla ciała i umysłu.

Przebywanie na łonie natury
Pozostawanie w kontakcie z naturą, jest bardzo pomocne w obniżeniu stresu i niemal zawsze redukuje stres. Podczas codziennych aktywności i przebywania w świecie całkowicie stworzonym przez ludzi gromadzisz dużo stresu a wychodzenie na krótki spacer do parku zdecydowanie polepszy twoje funkcjonowanie.

Wizualizacja
Jest to tworzenie lub przypominanie, przyjemnych obrazów w wyraźni, które dostarczą ci intensywnej przyjemności i rozluźnienia zawsze wtedy kiedy tego potrzebujesz. Możesz wyobrazić sobie wszystko co kojarzy ci się ze spokojem, relaksem i wywołuje pozytywne emocje u ciebie.

Medytacja

Może przybrać wiele form, ale najważniejsze jest to by uspokoić umysł. Medytacja zdecydowanie obniży twój wiek biologiczny. Poziomy kortyzolu i adrenaliny u osób, które medytują są obniżone, a mechanizmy radzenia sobie ze stresem są silniejsze niż u osób które nie praktykują technik medytacyjnych.