czy warto mieć przyjaciół

Czy warto mieć przyjaciół? Poznaj fakty na ten temat

Czy warto mieć przyjaciół? W dzisiejszych czasach osamotnienie jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Badacze tłumaczą to rozpadem lokalnych wspólnot i zmianami w stylu życia. Ludzie masowo migrują z małych miejscowości do dużych miast a następnie na przedmieścia tych miast. I to właśnie nie sprzyja wzajemnym interakcjom, natomiast stosunki międzyludzkie stają się często powierzchowne i pragmatyczne. Faktem jest że przyjaciół warto mieć a wielu ludzi ich po prostu nie ma. I jak na ironię gdy ubywa nam okazji do zawierania przyjaźni, przybywa jednocześnie dowodów na to, że przyjaźń ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Gdy posiadamy przyjaciół mamy mniejszy poziom stresu i lęku. Według badań to właśnie rozwinięta sieć wsparcia ułatwia rozładowanie stresu oraz zmniejszy stany zapalne w naszym organizmie. Dodatkowo osoby otoczone przyjaciółmi mają lepiej funkcjonujący układ immunologiczny oraz mniejszą podatność na infekcje. Posiadanie przyjaciół bądź ich nie posiadanie w dużym stopniu rzutuje na całe spektrum chorób, od zaburzeń pamięci i inne funkcje poznawcze aż po nowotwory.

Dzieje się tak gdyż przyjaciele oddziałują na siebie znacznie silniej niż sądzimy. Jeśli ktoś ma pokaźną tuszę, to prawdopodobieństwo otyłości u najbliższych osób wzrasta aż o 57 procent, i podobnie przebywając z palaczami papierosów, mamy znacznie większą szansę sięgnąć po papierosy. Inne badania wskazały na duży wpływ przyjaciół na cały styl życia: jeśli przyjaciele dają nam dobry przykład, wtedy sami też częściej uprawiamy na przykład sport. Mając przyjaciół odczuwamy również większą potrzebę rozmowy o naszych problemach, zamiast tłumienia ich w sobie i cierpienia w milczeniu. To oczywiste, że aby dzielić się swoimi stanami ducha, trzeba najpierw mieć z kim.

Czy warto mieć przyjaciół? Inne korzyści z tego wynikające to :
Po pierwsze leczy nas z samotności i dodatkowo przynosi wiele innych zdrowotnych korzyści. To właśnie nasi przyjaciele, którzy mają zdrowe nawyki zachęcają nas do naśladownictwa oraz towarzyszenia w różnych pożytecznych dla zdrowia sytuacjach.

Jak się okazuje przyjaciół warto mieć ale nie tak łatwo ich zdobyć. Na pewno pomoże w tym już sama chęć i aktywność w tym kierunku. Co więc robić aby cieszyć się z przyjaźni i odczuwać jej wartość?

Czy warto mieć przyjaciół? Oto kilka wskazówek co robić aby ich zdobyć:

1. Więcej słuchaj niż mów. Na pewno zyskasz więcej okazując zainteresowanie osobom, niż próbując zainteresować kogoś swoją własną osobą. Postaraj się nie wtrącać czy przerywać, gdy ktoś opowiada ci o swoich myślach i o swoim życiu. Im więcej dasz tej osobie czasu, tym więcej się dowiesz włącznie z poufnymi zwierzeniami, a to pierwszy krok do prawdziwej przyjaźni.

2. Nawiązuj kontakty z innymi na różnych poziomach a w szczególności na poziomie pasji. Ludzie znacznie chętniej rozmawiają o swoich pasjach niż o swojej pracy czy rodzinie. Możesz zapytać o to jak zamierzają spędzić najbliższy weekend a nie jak zarabiają na życie.

3. Zaoferuj swoją pomoc, zwłaszcza gdy inni zgłaszają jakieś potrzeby. Nawet drobna przysługa zobowiązuje do wzajemności. Ktoś komu pomożesz, na pewno chętnie ci się zrewanżuje a z tego może zrodzić się przyjaźń.

4. Gdy ludzie dzielą się swoimi emocjami, zwłaszcza negatywnymi, jak smutek czy żal, z reguły chcą być po prostu wysłuchani. Przyznając rozmówcy prawo do takich uczuć, dajesz mu dokładnie to, czego najbardziej potrzebuje czyli dowartościowanie i wsparcie oraz ulgę w cierpieniu. Tak samo z pozytywnymi emocjami radością czy ekscytacją – reaguj na nie z entuzjazmem tak aby wzmacniać te uczucia.

5. Dobrym sposobem na posiadanie przyjaciół jest utrzymywanie kontaktów. Wiele przyjaźni zamiera z biegiem czasu przez zwykłe zaniechanie spotkań czy telefonów. Oczywiście brakuje nam na to czasu i chętnie zastępujemy je wirtualnymi kontaktami a jednak przyjaźń wymaga troskliwej pielęgnacji i prawdziwych spotkań a nie wirtualnych rozmów. To na pewno zaprocentuje.

7. Postaraj się nie marudzić, gdyż wieczne skargi i wzdychania czy ponura mina odstraszają ludzi i grożą pustką wokół ciebie. Po prostu postaraj się zachować równowagę miedzy tym co dobre a tym co złe w twoim życiu i dziel się zarówno tymi dobrymi uczuciami jak i trudnymi i osobistymi.

Czy już wiesz czy warto mieć przyjaciół?