jak działa czosnek

Jak działa czosnek? On naprawdę ma wielką moc

Jak działa czosnek? Zwyczajny lub pospolity należy do tej samej rodziny (czosnkowatych) co cebula, por i szczypiorek. Wywodzi się ze środkowej Azji, tam już uprawiano go w epoce neolitu oraz doceniano zarówno jego walory smakowe jak i lecznicze. Starożytne wykopaliska potwierdzają, że używano wtedy czosnku do leczenia gorączki, ran i różnego rodzaju zapaleń. Budowniczowie egipskich piramid karmili czosnkiem swoich robotników aby dodać im sił witalnych do ciężkiej pracy (ten fakt odkryto w kamieniu wielkiej piramidy Cheopsa). W starożytnej Grecji natomiast wielkim fanem czosnku był Hipokrates, który przypisywał mu moc zwalczania raka. W starożytnym Rzymie używano czosnku do odstraszania węży, leczenia ran po ukąszeniach zwierząt, łagodzenia bólu zębów a także jako afrodyzjak. W czasach średniowiecza stosowano czosnek na nudności, wymioty oraz lek na dżumę.

I tak oto od XIX wieku historyczne zasługi czosnku zyskują coraz większe potwierdzenie w badaniach naukowych. W roku 1858 Ludwik Pasteur odkrył jego działanie bakteriobójcze oraz skuteczność lepszą od działania antybiotyku – penicyliny.

Również w dzisiejszych czasach czosnek cieszy się ogromną popularnością gdyż odkryto jego kolejne dobroczynne efekty a mianowicie, na układ sercowo – naczyniowy. W badaniach wykazano, że regularne zjadanie czosnku obniża ciśnienie tętnicze oraz zapobiega odkładaniu się złogów cholesterolowych w ścianach tętnic. Czosnek zatem ułatwia kontrolę ciśnienia tętniczego, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, a także zwiększa produkcję tlenku azotu w komórkach śródbłonka naczyniowego, powodując w ten sposób rozszerzenie tętnic i wzrost przepływu krwi.
W jednym z badań wykazano jego silne właściwości bakteriobójcze przeciwko szczególnie niebezpiecznym szczepom gronkowca złocistego. Dodatkowo czosnek jest również lekiem przeciwwirusowym, a także jest niezastąpiony w infekcjach górnych dróg oddechowych oraz przeziębieniach.

Jak działa czosnek? Czy nadaje się do spożycia na wiele sposobów. Najlepsze działanie wykazuje jednak w postaci naturalnej i surowej. Aby uzyskać jego najlepsze efekty należy przed spożyciem go rozgnieść. Właściwości lecznicze czosnku mają silny związek z jego wonią, której to źródłem jest siarkowodór, wydzielany w toku przekształcania alliiny do jej aktywnej formy allicyny. Dlatego suplementy czosnku w tabletkach nie mają aż takiej mocy terapeutycznej.

Jak działa czosnek? Ma również działanie odmładzające.  Zwalcza wolne rodniki i opóźnia procesy starzenia się organizmu oraz skóry. Dostarczy ci wielu witamin i minerałów ważnych dla ładnego wyglądu skóry.

Jak widać czosnek zawiera bardzo silne substancje biologiczne a to pociąga za sobą również pewne ryzyko działań niepożądanych i interakcji na przykład z innymi lekami. Zdarzają się również alergie na czosnek czy nawet całą rodzinę czosnkowatych. Nie zaleca się również spożywania czosnku przy zaburzeniach krzepnięcia krwi.

Jak widzisz czosnek to numer jeden wśród leczniczych roślin.