Jelita wiedzą lepiej? To Twój drugi mózg.

Jelita wiedzą lepiej? To Twój drugi mózg.

Jelita wiedzą lepiej? Stres to największy wróg zdrowego trawienia. Aby zrozumieć jak takie napięcie emocjonalne przekłada się na problemy fizyczne należy zwrócić uwagę na bliski związek między jelitami a mózgiem i skórą. Stres bardzo zakłóca prawidłowe działanie układu pokarmowego, a to powoduje gromadzenie się toksycznych złogów mających wpływ na stan naszej skóry oraz powstawanie dolegliwości fizycznych. Gdy się stresujemy ściany jelit ulegają podrażnieniu a to skutkuje stanem zapalnym. Stany zapalne natomiast upośledzają działanie kosmków jelitowych, które to są odpowiedzialne
za przyswajanie składników odżywczych oraz transportowanie ich do wszystkich części ciała. Dodatkowo zapalenia blokują działanie systemu naczyń limfatycznych znajdujących się na zewnętrznych ścianach jelit.
Limfa jest płynem krążącym po ciele, który ma cię odtruwać i usuwać odpady. Taki sprawny układ limfatyczny jest bardzo istotny w codziennej detoksykacji twojego organizmu. Kiedy zaczyna to szwankować , naczynia limfatyczne w pozostałych częściach ciała, także w skórze są wyniszczane przez stan zapalny. I w efekcie tego pojawiają się problemy skórne – podrażnienia, a także wypryski.
Liczne badania potwierdziły że trawienie wpływa na stan naszej skóry. Gdy pojawiają się problemy w układzie pokarmowym, czy to ze względu na trudności z wypróżnianiem czy stan zapalny naczyń limfatycznych, wątroba i skóra są nadmiernie obciążone wydalaniem odpadów z organizmu. I mamy cerę pozbawioną blasku, z wypryskami oraz nadwrażliwością. Kolejnym czynnikiem wpływającym na stan naszego organizmu jest zachwianie równowagi flory jelitowej. Badania potwierdziły, że przerost niechcianych bakterii w jelicie cienkim jest silnie związany z trądzikiem różowatym. Natomiast pozbycie się przerostu złych bakterii skutkuje wyraźnym złagodzeniem objawów tej dolegliwości.
Równocześnie kiepski stan układu pokarmowego skutkuje problemami z samopoczuciem psychicznym. Dzieje się tak gdyż, osłabiony układ pokarmowy nie wytwarza odpowiednich neuroprzekaźników na przykład serotoniny, która to poprawia nasz nastrój. To właśnie w jelitach powstaje 95 procent tej substancji. A wpływa ona na nasz nastrój a także sen i pamięć. Niski
poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników w organizmie zwiększa ryzyko depresji oraz niepokoju czy zmęczenia.
Jelita wiedzą lepiej? Jak widzisz twoje jelita a w nich bakterie mają ogromny wpływ na to jak się czujemy i jak wyglądamy.