Rośliny psychoaktywne – poznaj rośliny, które w różny sposób wpływają na funkcjonowanie mózgu

Rośliny psychoaktywne – poznaj rośliny, które w różny sposób wpływają na funkcjonowanie mózgu

Wśród roślin psychoaktywnych znajdziemy zarówno popularne przyprawy, jak i rośliny o właściwościach szkodliwych i halucynogennych. Natura oferuje nam mnóstwo roślin zawierających substancje halucynogenne, lub takie które mogą działać psychoaktywnie.

Szałwia

Od setek lat słynie z działania antybakteryjnego. Jej zalety doceniano już starożytności, uważając szałwię za cudowne ziele o dobroczynnym wpływie na organizm. Stąd jej nazwa “salvus”, czyli po łacinie “zdrowy”. Natomiast współczesne badania wskazują, że liście szałwii lekarskiej mogą być także stosowane pomocniczo w łagodnie chorobie Alzheimera. Ta roślina zawiera wiele substancji aktywnych, które działają również antydepresyjnie, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Obfituje w lotne olejki i fitozwiązki, między innymi : kwas rozmarynowy, kamforę, taniny i flwonoidy. Używa się jej do leczenia gardła i zapalenia zatok. Łagodzi także objawy menopauzy i menstruacji, dzięki obecności fitoestrogenów, czyli związków roślinnych, które działają jak estrogeny. Roślina ta również polepsza pamięć oraz wyostrza zmysły. Podnosi poziom acetyloholiny, neuroprzekaźnika, który wspomaga mózg w magazynowaniu informacji. Brak tego neuroprzekaźnika w mózgowiu, uznawany jest za przyczynę zaburzeń poznawczych w chorobie Alzheimera.

Jak można używać szałwii?

Można z suszonego ziela zrobić napar. Swieże liście mają wyczuwalna gorycz, więc trzeba ich używać w rozsądnych ilościach. Stosowana z umiarem podniesie ci smak sałatek zwłaszcza z pomidorów a także mięs, a nawet ciast i deserów.

Pietruszka

To własnie nasiona pietruszki maja działanie halucynogenne i stymulujące. Często nadaje smak zupom i sałatkom więc trudno ją podejrzewać o właściwości narkotyczne. A jednak pietruszka zwyczajna ma właściwości psychoaktywne, gdyż zawiera olejek eteryczny, który jest otrzymywany z jej nasion. Zawiera związki o nazwie apiol i mirystycyna, które działają halucynogennie i stymulująco. Apiol pobudza skurcze macicy, dlatego dawniej wykorzystywano go do wywołania poronień. Mistycyna zaś ma działanie oszałamiające i ma daje podobne efekty co marihuana – wywołuje euforię i wzmożoną wesołość. Pietruszka pomaga w stanch zapalnych nerek i pęcherza, wspomaga drogi moczowe, ułatwia też trawienie i przyswajanie pokarmów.

Dziurawiec

Wyciąg z dziurawca poprawia nastrój, dzięki czemu korzystnie wpłynie na koncentrację i pamięć. Głównym składnikiem aktywnym w dziurawcu jest hiperycyna, barwnik który oddziałuje na serotoninę, kontrolującą nastrój. Badania wskazują na to, że ma działanie podobne do prozacu, dlatego wielu lekarzy stosuje go w terapii antydepresyjnej. Osoby zażywające dziurawiec powinny unikać słońca, gdyż roślina zwiększa wrażliwość skóry promieniowanie UV. Dziurawca nie można też podawać dzieciom i kobietom w ciąży a także osobom z chorobami nerek i wątroby.

Tatarak

Używany był za antidotum na bezsenność stany gorączkowe, depresje i nerwice. Od wieków używali go wszyscy zielarze i medycy. Wychwalali oni jego dobroczynny wpływ na żołądek, reumatyzm a także na zaburzenia pamięci. Preparaty z tataraku zalecano zwłaszcza na zaburzenia trawienne, wzdęcia, oraz brak apetytu. Tatarak ma również działanie uspokajające i stosowany był przy wyczerpaniu nerwowym oraz trudnościach w zasypianiu. Swoją moc tatarak zawdzięcza halucynogennym związkom chemicznym, które powodują w organizmie człowieka zmiany w postrzeganiu oraz usposobieniu. Kiedyś żuto kłącza tataraku lub pito przygotowywany z nich napar co wywoływało  halucynacje i stany psychodeliczne.

Bieluń Dziędzierzawa

Jest to silnie toksyczna roślina jednoroczna. Rośnie na śmietnikach, rumowiskach a także można ją spotkać w ogrodach, gdyż jest to pęknie kwitnący kwiat. Kiedyś używali ją zielarze, magicy i czarownice. Ma w swoim składzie silne psychotropy – atropinę i skopolaminę. Wywołują one halucynacje, delirium a ich przedawkowanie może być śmiertelne. Kiedyś stosowano tę roślinę w medycynie w celu zmniejszenia skurczów mięśni gładkich przewodu pokarmowego dróg żółciowych oraz układu moczowego oraz jako lek na kaszel, kolkę nerkową i przy wymiotach. Współcześnie już preparaty z tej rośliny zostały wycofane z użycia.

Kocimiętka

Roślina ta ma przyjemny zapach, podobny do melisy. Od wieków używano jej do różnych celów. Znachorzy zalecali napary z kocimiętki na przeziębienie i kaszel. Stosowano ją również by uzyskać stan lekkiej euforii. Za to narkotyczne działanie kocimiętki odpowiada związek chemiczny o nazwie nepetalakton. To właśnie ten związek działa silnie na koty, które dostają od niego “małpiego rozumu”. U człowieka kocimiętka po krótkim stanie euforii prowadzi do uspokojenia a później senności. Stosowana jest również do odstraszania owadów.