Samokontrola – poznaj jak rozwijać w sobie tę cechę

Samokontrola to bardzo istotna cecha charakteru, która pozwoli ci osiągnąć postępy w każdej dziedzinie twojego życia, a także pomoże ci osiągnąć każdy zamierzony cel. Jest to również wyjątkowo korzystna cecha potrzebna do budowania twojego poczucia wartości. Wiele osób uważa, że samokontrola czy inaczej mówiąc silna wola jest stałą cechą charakteru czy też umiejętnością, a to oznacza że ją mamy albo nie. Ale czy tak jest w istocie? Otóż samokontrola tak naprawdę działa jak mięsień a to oznacza, że możemy nauczyć się , jak działa, jak go mądrze go używać, wzmocnić i w konsekwencji również podbudować własną samoocenę.
Na pewno musisz pamiętać to, że jak każdy mięsień w twoim ciele, samokontrola również jest podatna na zmęczenie i może pewnego dnia przestać działać jeśli go przeforsujesz. Dlatego aby jak najbardziej zwiększyć efektywność samokontroli i wykorzystać ją do budowania poczucia własnej wartości najważniejsze są 3 działania.

1. Samokontrola: Wyćwicz w sobie mięśnie silnej woli

Aby zwiększyć siłę woli w znaczących obszarach, możesz najpierw zacząć ćwiczyć mięśnie siły woli w mniej istotnych obszarach. Ćwiczenie dowolnego zadania, które wymaga od ciebie regularnego powstrzymywania automatycznego odruchu (do garbienia się, przeklinania, podjadania słodyczy czy korzystania z dominującej ręki) będzie skuteczne, jeśli będziesz trenować to przez odpowiednią ilość czasu ( co najmniej 4 do 8 tygodni). Używaj więc na przykład swojej niedominującej ręki przy wykonywaniu tak wielu czynności, jak tylko jest to możliwe.

2. Samokontrola: Unikaj wahań glukozy we krwi

Jednym z najbardziej podstawowych paliw, jakich wymagają twoje mięśnie silnej woli jest glukoza. Już dawno naukowcy zbadali, że gdy poziom glukozy jest niski samokontrola może również być zaburzona. Dlatego aby twoja samokontrola i siła woli działała jak najlepiej potrzebujesz optymalnego poziomu cukru. Sen i odpoczynek także mają wielki wpływ na funkcjonowanie twojej siły woli. To właśnie zmęczenie bądź niewyspanie spowodują że utracisz zdolność do samokontroli.

3. Unikaj pokus lub zarządzaj nimi gdy się pojawią

Oczywiście najlepszym sposobem na zarządzanie pokusami jest po prostu unikanie ich. Ale gdy nie masz takiej możliwości możesz z powodzeniem zastosować inne triki które pomogą ci zwiększyć prawdopodobieństwo uniknięcia niekorzystnych sytuacji. Jednym ze sposobów jest tak zwane unikanie wyzwalaczy. U wielu osób złe nawyki są uruchamiane przez coś, co je wyzwala na przykład zapalenie papierosa kiedy pijesz piwo. Jeśli pragniesz zmienić nawyki, musisz unikać wyzwalaczy, do czasu aż nowy, lepszy nawyk dobrze się zakorzeni. Choć może to być trudne musisz odpuścić sobie picie piwa. Możesz również zastosować trening uważności. Jest to rodzaj medytacji, podczas której przyglądasz się swoim uczuciom i myślom, nie oceniając ich i w ten sposób rozwijasz świadomość swojego ciała i umysłu. Zachowuj się jak obserwator z zewnątrz, zwracając uwagę na emocje i uczucia jakie są w tobie jednak ich nie rozpamiętuj. Ta technika okaże się wyjątkowo pomocna przy radzeniu sobie ze stresem, ale również z zachciankami impulsami czy innymi potrzebami. Tymi działaniami wzmocnisz siłę woli i poczucie sprawczości a dzięki temu osiągniesz wszystkie swoje cele.