Życie traci sens? O logoterapii czyli jak wieść lepsze życie i odnaleźć sens.
Życie traci sens? Czym jest logoterapia?
Logoterapia to termin wprowadzony przez Viktora Frankla na określenie wprowadzonej przez niego metody psychoterapii. Kiedy kolega poprosił Viktora, żeby jednym zdaniem zdefiniował swoją szkołę psychologiczną, ten odpowiedział: Podczas logoterapii, pacjent sobie siedzi, całkiem prosto, ale musi słuchać rzeczy, które są czasem dla niego bardzo nieprzyjemne. Psychoanalizę zaś opisał w następujący sposób: Podczas psychoanalizy pacjent wyciąga się na leżance i mówi rzeczy, które czasem nieprzyjemnie wypowiadać.
Życie traci sens? Ponoć jednym z pierwszych pytań, jakie Frankl zadawał swoim pacjentom było: Dlaczego nie popełni pan samobójstwa? ” I zazwyczaj pacjenci sami znajdowali dobre powody, żeby tego nie robić i nadal żyć. Jaki jest w takim razie cel logoterapii? Logoterapia motywuje człowieka do znalezienia powodów do życia, by świadomie odkrył sens własnego życia, co pozwoli mu skonfrontować się ze swoimi problemami. W ten sposob osobista walaka o osiągniecie obranego celu mobilizuje go do dalszego działania oraz do oderwania się od przeszłości. Według Franka człowiek jest w stanie żyć dla swoich zasad i ideałów oraz za nie umierać, poszukiwanie sensu więc zmienia się w pierwotną siłę, która pozwala mu osiągnąć jego cele.
Można przypuszczać, że doświadczenie życiowe, jakim był pobyt w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, sprawiło iż Viktor Frankl pojął, że człowiekowi można odebrać wszystko poza jedną, ostatnią z ludzkich form wolności: swobodę wyboru sposobu stawienia czoła danym mu okolicznościom oraz wyboru własnej drogi. Ten proces, który przeżył, sam zainspirował go na całe życie. Gdy w życiu człowieka nie ma celu wówczas pojawia się frustracja egzystencjalna. Logoterapia nie postrzega frustracji egzystencjalnej jako choroby lecz podchodzi do niej jak do niepokoju duchowego. Taki wewnętrzny konflikt jest zjawiskiem naturalnym i korzystnym dla człowieka, ponieważ motywuje do tego, by pocierpieć w poszukiwaniu rozwiązania. Czyli pomaga w zmianie własnego przeznaczenia.
Na podstawie własnego doświadczenia Frankl doszedł do wniosku, że zdrowie wymaga dawki naturalnego napięcia, które powstaje podczas analizowania tego, czego się dotąd dokonało i tego co pragnie się dokonać w przyszłości. Człowiek nie potrzebuje spokojnej egzystencji, lecz wyzwania dla którego będzie mógł wykorzystać swoje możliwości i walczyć. Przykładowe techniki stosowane w logoterapii to Logodrama – polega na wyobrażeniu sobie przez pacjenta samego siebie na łożu śmierci celem spojrzenia na własne obecne życie z dystansu; ma to pomóc w rozpoznaniu, czy podjął on stojące przed nim zadania życiowe. Inna to zalecanie pacjentowi podtrzymywanie objawu, namawianie do jego utrzymania i powtarzania. Bardzo często wykorzystuje się poczucie humoru, które może pomóc odblokować błędne koło i pozbyć się niepokoju np. humorystyczne traktowanie przez pacjenta własnych objawów.