dieta a stres

Dieta a stres. Jak sobie pomóc jedzeniem

Dieta a stres. Czy wiesz, że jedzenie może być jednym z najważniejszych narzędzi w walce ze stresem, jeśli tylko umiejętnie z tego skorzystasz. Spożywanie zdrowego jedzenia powoli i świadomie, w obecności osób które lubisz jest na pewno jedną z największych przyjemności życiowych. Dodatkowym atutem będzie to, że samodzielnie przygotujesz posiłek, poświęcisz temu czas oraz ładnie go podasz. Jedzenie które będzie wspierało Cię w walce ze stresem jest bardzo indywidualne i wymaga chęci i poświecenia temu trochę czasu. Ale nagroda za to jest bezcenna. Zyskasz zdrowie i dużo energii do realizowania wszystkich zadań życiowych.
Niektóre sładniki odżywcze zawarte w zrównoważonej diecie i warzywach mogą być bardzo pomocne w walce ze stresem. Tym bardziej, że część z tych składników może być nieobecna w twoim organizmie z powodu przewlekłego stresu. Czasem można coś zjeść, by się uspokoić, jeśli wybierzesz produkty zawierające uspokajające substancje odżywcze. Pozwoli to Twojemu ciału i umysłowi na samowyciszenie. Rozumiejąc takie właśnie związki między jedzeniem a nastrojem i stresem i gdy postanowisz jeść świadomie, podejmiesz pierwszy krok w kierunku lepszego stanu zdrowia.

Dieta a stres. Jak zrównoważyć żywienie by osiągnąć optymalną pracę mózgu?

Najpierw trzeba przeanalizować to, jakie składniki odżywcze spożywasz w ciągu dnia i w jakich ilościach. Czy twoja dieta nie jest przeładowana prostymi węglowodanami, tłuszczami i przetworzonym mięsem. To właśnie tego rodzaju pokarmy prowadzą do zwiększenia wpływu stresu na twoje ciało. Należy zacząć od zrównoważenia ilości białka węglowodanów i tłuszczy w diecie. Powinny być zachowane idealne proporcje między tymi trzema podstawowymi składnikami odżywczymi. Pozwoli ci to na zachowanie odpowiedniej chemii w mózgu. Twój mózg komunikuje się sam ze sobą i z całym organizmem za pomocą impulsów elektrycznych i neuroprzekaźników: dopaminy, serotoniny i norepinefryny. Kiedy Twój organizm nie ma dostarczonych odpowiednich składników odżywczych , to zostaje zaburzona równowaga między tymi neuroprzekaźnkami. To właśnie niektóre z twoich zachcianek dotyczących jedzenia wynikają właśnie z tego, że Twój organizm próbuje znaleźć równowagę tych substancji chemicznych obecnych w mózgu.

Dieta a stres. Białko w służbie zdrowiu

By Twój mózg odpowiednio funkcjonował, Twój organizm wymaga odpowiedniej ilości dobrych białek. Dzieje się tak ponieważ neuroprzekaźniki są wytwarzane przez kwasy tłuszczowe, które to są produktem rozpadu białek. Należy więc wybrać dobre źródła białka na przykład fasolę czy soczewicę, a także jajka czy ryby lub chude mięso. Takie produkty są dobrym źródłem aminokwasów, których potrzebuje twój organizm do walki ze stresem.

Dieta a stres. Tłuszcze też są bardzo ważne

Twój organizm potrzebuje także stałego dopływu dobrych tłuszczów, ponieważ twój mózg używa ich do przetwarzania aminokwasów w neuroprzekaźniki. Należy unikać tłuszczów trans i innych produkowanych przemysłowo a zastępować je na przykład oliwą z oliwek. Czytaj również etykiety na produktach, które chcesz kupić i jeśli zawierają one jakikolwiek rodzaj uwodornionego tłuszczu to lepiej ich unikać.

Węglowodany

Również węglowodany wpływają na poziom neuroprzekaźników w Twoim mózgu. Zjedzenie przekąski bogatej w węglowodany proste i ubogiej w białko skutkuje podwyższonym poziomem serotoniny w mózgu a to w prosty sposób doprowadza do tego, że chętniej sięgamy po tego typu przekąski jako lekarstwa w chwilach, w których będziemy odczuwali negatywne emocje czy lęk. Lepiej będzie jeśli tego typu zachcianki będziemy zaspokajać produktami bogatymi w węglowodany złożone (owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste). Inną negatywną odpowiedzią organizmu na jedzenie węglowodanów prostych jest podwyższenie poziomu insuliny, którą produkuje trzustka. A to powoduje zniszczenia w Twoim organizmie oraz zaburzenia nastroju a także przybieranie na wadze.

Witaminy i minerały w diecie antystresowej

Bardzo istotnym składnikiem odżywczym dla twojego organizmu jest Witamina C, gdyż jest na wykorzystywana także do produkcji neuroprzekaźników. Bardzo potrzebne, gdy jesteś w stanie ciągłego stresu są również witaminy z grupy B oraz magnez. Warto więc o to zadbać i wspomóc organizm w walce ze stresem i jego skutkami. Warzywa i owoce są grupą produktów, które mogą nam przynieść największe korzyści. Dostarczają one Twojemu organizmowi przeciwutleniaczy, czyli składników odżywczych które przeciwdziałają codziennemu zużywaniu się organizmu i stresowi. Nie ma żadnego suplementu, który mógłby zapewnić nam to co zapewniają nam warzywa i owoce w ich naturalnej postaci.

Jedz produkty nieprzetworzone

To jest najlepszy sposób na uzyskanie optymalnej równowagi między zdrowymi białkami, węglowodanami i tłuszczami. Unikaj więc jedzenia pakowanego i zamrażanego. Ograniczysz w ten sposób ilość sodu, cukrów i innych bezwartościowych składników takich jak sztuczne konserwanty.