energia psychiczna

Energia psychiczna jest potrzebna do życia tak samo jak woda

Energia psychiczna. Czy wiesz że kluczem do zarządzania energią jest spokój? Trudno jest nam kontrolować myśli i emocje, a dodatkowo negatywne myśli wyczerpują naszą energię. Takie usiłowanie kontrolowania tymi myślami prowadzi do coraz większego zmęczenia. W tym przypadku wypoczynek nie zawsze zadziała ponieważ musimy się zająć czynnikami psychologicznymi takiego stanu. Jak to zrobić? Podczas II wojny światowej brytyjski rząd stworzył plakaty które miały służyć podniesieniu morale obywateli. Jeden z plakatów przedstawiał zapisane białymi literami słowa Keep Calm and Carry On („zachowaj spokój i rób swoje”). W tym sloganie stworzonym przez brytyjską służbę cywilną w latach czterdziestych kryje się jednak coś więcej. Wyniki badań naukowych wskazują na to, że to właśnie spokój pomaga nam zachować energię psychiczną, a ta z kolei pozwala zachować samokontrolę, osłabić negatywne myśli i zachować dystans. To właśnie spokój powoduje, że stajesz się bardziej produktywny a mniej pasywny.
Dzieje się tak gdyż to spokój pozwala ci wykonać zadania bez utraty większej ilości energii i nie wyczerpuje cię to fizycznie. Twoje ciało jest rozluźnione, serce bije wolniej a twój oddech pozostaje równomierny. W rezultacie zamiast zużyć całą energię w ciągu dnia i na koniec doświadczyć wyczerpania, zachowujesz energię i wykorzystujesz ją tam gdzie chcesz. Czasami potrzebujemy tak zwanego “kopa” i ekscytacji i to doda nam chwilowej energii podobnie jak popularne energetyki. Jednak już po kilku godzinach odczujemy gwałtowny spadek energii i będziemy bardzo zmęczeni.
Energia psychiczna. Kluczem do jej zarządzania i zachowania na dłużej jest właśnie selektywne wykorzystywanie intensywnych emocji i pozostawanie spokojnym przez pozostały czas. Stan spokoju jest kluczowy w samokontroli. Pozwoli ci się skupić na wykonywanym zadaniu i sprawi, że unikniesz rozproszeń. Kiedy jesteś spokojny to lepiej kontrolujesz swoje myśli i uczucia. Łatwiej jest ci również poszerzać swoją samoświadomość i obserwować aktywność twojego umysłu. Gdy dopadną cię negatywne myśli możesz podjąć decyzję, aby nie wchodzić z nimi w interakcję. Nie warto również się im opierać bo to sprawi że staną się silniejsze. Po prostu należy je zaakceptować ale się z nimi nie identyfikować. I zamiast być niewolnikiem takich impulsywnych myśli, ze spokojem zdecydujesz co powiesz lub co zrobisz. W ten sposób negatywne myśli już cię nie wyczerpują a ty zachowujesz energię. Kultury Wschodu już od dawna utrzymują, że to właśnie spokój jest źródłem wielkiej siły i mocy. Według tej kultury zachowanie spokoju to “niedziałanie” w “działaniu”. Podczas ważnych negocjacji pozostajesz spokojny i stabilny. W rezultacie jesteś bardziej czujny lepiej słuchasz i podejmujesz lepsze decyzje. Spokój pozwoli ci panować nad wszystkim.
Jak uzyskać wewnętrzny spokój? Jednym z najlepszych sposobów jest medytacja. To właśnie medytacja pozwoli ci naładować baterie i zapobiec wyczerpaniu po trudnych zadaniach. Pomoże ci również pozbyć się stresu i niepokoju oraz zapanować nad emocjami a to przekłada się na dalsze zachowanie energii. Jest to jedno z najprostszych ćwiczeń. Pierwszy krok to zamknięcie oczu i skierowanie uwagi do wewnątrz. Zamiast skupiać swoją uwagę na świecie wokół – dźwiękach, widokach czy zapachach – skupiasz się na na tym co dzieje się wewnątrz twojego ciała i umysłu. Innym prostym rodzajem medytacji jest skupianie się na oddechu. To naprawdę sprawi, że twój umysł stanie się znacznie spokojniejszy. Jeśli uznasz, że medytacja nie jest dla ciebie, możesz po prostu wybrać postawę, która sprawi że poczujesz się spokojniejszy. Zmieniając jedynie pozycję ciała, możemy także wpłynąć na stan naszego umysłu. Im częściej będziesz praktykował te ćwiczenia tym większe osiągniesz korzyści i stan spokoju będzie twoją drugą naturą.
Czy już wiesz dlaczego ważna jest energia psychiczna?