dieta na stres i nerwy

Dieta na stres i nerwy

Dieta na stres i nerwy. Oczywiście stres ma wpływ na to jakie pokarmy wybieramy oraz na to jak twój organizm je przetwarza oraz niewątpliwie wpływa na twoje zdrowie, ale trzeba jasno określić, że jest również odwrotnie – twoja dieta może wpływać na poziom stresu. Dzieje się tak ponieważ niedobory żywieniowe mogą zwiększyć poziom stresu. Gdy jesz za dużo czy też jesteś na diecie odchudzającej, może być tak że nie spożywasz wszystkich substancji odżywczych potrzebnych do zachowania zdrowia. I to jest szkodliwe. Powodem jest tu zjadanie żywności przetworzonej. Jest ona łatwiejsza w przechowywaniu oraz ma dłuższy termin przydatności do spożycia ale jednocześnie taka żywność jest pozbawiona składników odżywczych, takich jak witamina D, magnez czy cynk oraz wile innych. A te składniki są bardzo ważne w przeciwdziałaniu stresowi na twój organizm.

Dieta na stres i nerwy – czego nie jeść?

Gdy spożywamy tłuszcze słodycze i desery oraz słone przekąski zamiast owoców i warzyw oraz pełnoziarnistego pieczywa skutkuje to deficytami witaminowymi. Zależność jest taka, że wraz ze wzrostem spożywania przetworzonych pokarmów spada poziom ważnych składników odżywczych takich jak: kwas foliowy witamina B12 witamina C i beta-karoten oraz dodatkowo spada poziom dobrego cholesterolu HDL. Spożywamy te produkty w odpowiedzi na stres ponieważ to one przynoszą nam ukojenie. I w ten sposób tworzy to błędne koło. Nieprawidłowe odżywianie zarówno wywołuje stres jak i równocześnie jest jego konsekwencją, prowadząc do otyłości jak i chorób przewlekłych.
Innym czynnikiem powodującym że uboga dieta może powodować stres wskazuje samo bycie a diecie, często nieskutecznej. Kiedy zaczynamy stosować dietę odchudzającą lub inne restrykcyjne metody odżywiania jest duże prawdopodobieństwo przejadania się w odpowiedzi na stres oraz negatywne emocje. Psycholodzy wyjaśniają to w ten sposób: ludzie którzy są na diecie mają
niższe poziomy opiatów – substancji dających odczucie przyjemności. Jedno małe ciasteczko czy jakaś inna przekąska powoduje potężny apetyt na tego typu substancje i skutkuje to podjadaniem. Jak się okazuje restrykcyjna dieta może nie być dobrym pomysłem gdy chcemy zapanować nad wagą i stresem, ponieważ już sam fakt bycia na diecie może być bardzo stresujący.
Kolejnym przykładem jak niewłaściwe jedzenie wpływa na poziom odczuwanego stresu jest przykład z przejadaniem się. Jedzenie samo w sobie powoduje wyrzut kortyzolu do krwi. Po dużym posiłku żołądek jest rozciągnięty przez ilość jedzenia. Organizm reaguje na to podwyższając ciśnienie krwi i tętno – są to również klasyczne odpowiedzi na stres. Jest to normalna odpowiedź
organizmu, ale jeśli jesz za dużo i za często to może to spowodować wiele negatywnych konsekwencji. Chodzi o to, że utrzymuje to cały organizm w stanie ciągłego stresu. Za każdym razem kiedy jesz żywność bogatą w tłuszcze twoja krew staje się gęstsza i bardziej podatna na tworzenie się zakrzepów. Wraz ze wzrostem wielkości porcji i jej kaloryczności wzrasta również obciążenie metaboliczne organizmu i powoduje to ogromne szkody w twoim ciele. Aby temu zapobiec jednym ze sposobów jest świadome i powolne jedzenie oraz koncentrowanie się na odczuciach związanych z przeżuwaniem, połykaniem i odczuwaniem pokarmu w żołądku. Pomoże ci to uniknąć sytuacji w których jesz zbyt prędko i zbyt dużo.
Dieta na stres i nerwy – czy już wiesz co Ci szkodzi?