dieta paleo

Dieta paleo i styl życia. Powrót do pradawnego sposobu życia

Dieta paleo. Rozwój cywilizacji w ciągu ostatnich dziesięciu tysięcy lat był na tyle dynamiczny, że mogą pojawić się obawy, czy ewolucja biologiczna ludzkiego gatunku nadąża za tymi zmianami. Nasze geny wciąż noszą w sobie ślady tego, że wykształciły się kilka tysięcy lat temu, gdy byliśmy myśliwymi i zbieraczami. W związku z tym może współczesna dieta i styl życia są niedostosowane do potrzeb organizmu. A obecnie nasze organizmy wciąż oczekują diety podobnej do tej, którą stosowaliśmy wtedy, gdy zjadaliśmy to, co zdołaliśmy zebrać i upolować. Składała się ona w tamtych czasach z dużej ilości jarzyn i owoców, a tylko czasami z mięsa lub jaj dzikich zwierząt. Zawierała bardzo niewiele cukru i nie było w niej mąki. Jedynym źródłem oczyszczonego cukru dla naszych przodków był miód, gdyż nie jadali oni zboża. Pierwsi ludzie prowadzili bardzo aktywny tryb życia. Wiele wskazuje na to, że polowali uporczywie biegając przez wiele godzin za swoimi ofiarami.
Współcześnie spożywamy kalorie głównie z takich źródeł jak: cukier, biała mąka i oleje roślinne (sojowy, słonecznikowy, kukurydziany). A te źródła nie zawierają żadnych białek, witamin i minerałów potrzebnych do dobrego funkcjonowania naszych organizmów oraz nie zapewniają równowagi pomiędzy podstawowymi kwasami tłuszczowymi omega-6 i omega-3. Jeżeli dieta i styl życia ludzi z okresu paleolitu są lepiej dostosowane do organizmu ludzkiego, to może naśladowanie ludzi pierwotnych pozwoliłoby nam zachować lepsze zdrowie i sprawność?
Jakie są założenia pradawnego stylu życia? Warto je poznać gdyż w dużej mierze pokrywają się one z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi zdrowego trybu życia i są dostosowane do czasów współczesnych:
Dieta paleo i styl życia:
– Zjadanie pięciu porcji różnokolorowych warzyw i owoców dziennie. Kolory roślin określają do pewnego stopnia ich skład, dlatego różne kolory zapewniają możliwie dużą różnorodność.
– Unikanie czerwonego mięsa oraz mięsa przetworzonego
– Jedzenie niewielkich ilości ryb, owoców morza lub owadów
– Jedzenie orzechów, grzybów, roślin strączkowych i pełnoziarnistych zbóż
– Stosowanie krótkotrwałej głodówki lub regularne ograniczanie ilości jedzenia
– Spożywanie niewielkiej ilości alkoholu i kofeiny
– Utrzymywanie wysokiej aktywności fizycznej, bieganie lub uprawianie ogrodu
– Bieganie raczej na palcach niż na piętach. Bieganie boso lub w minimalnym obuwiu
– Unikanie siedzenia, gdy tylko możliwe
– Hartowanie się w niskich temperaturach
– Otoczenie się żywą zielenią w domu lub częste odwiedzanie naturalnych ekosystemów
– Przebywanie krótki czas na słońcu bez osłony, by w skórze wytworzyła się witamina D. Nie można z tym jednak przesadzać, ponieważ oparzenia słoneczne zwiększają ryzyko chorób i nowotworów skóry.
– Spanie tyle, ile potrzeba, zgodnie z naturalnym rytmem dnia i nocy
– Unikanie sztucznego oświetlenia wieczorami
– Spanie ze swoimi małymi dziećmi, karmienie ich piersią
– Pomaganie rodzinie w wychowywaniu potomstwa
– Kucanie w ciągu dnia
– Ślub lub związek
– Zaprzyjaźnienie się blisko z kilkoma osobami
Czy już wiesz co to dieta paleo i taki styl życia?