Jak schudnąć 5 kg, 10 kg, 15kg. Dlaczego jesteś gruba?

W książce pod tytułem “Paradoks czasu” amerykański psycholog Philip Zimbardo opisuje jak perspektywa postrzegania czasu wpływa na twoje zdrowie oraz w konsekwencji na twoją wagę. W swojej książce opowiada pewną historię jak pewnego razu Oprah Winfrey, znana prezenterka telewizyjna pilnie wezwała go, by spotkał się on z nią i jej koleżankami w jej domu. Kiedy kilka godzin później doktor dotarł do jej domu, zastał kobiety pogrążone w poważnej dyskusji.

Wszystkie kobiety siedziały w salonie i zastanawiały się dlaczego są grube. Rozmawiały na ten temat długo i nie były w stanie znaleźć odpowiedzi.Poprosiły więc aby doktor Phil im to wyjaśnił, gdyż ten problem strasznie je męczył. W odpowiedzi usłyszały od doktora “Cóż skoro chcecie znać szczerą prawdę i jesteście na to gotowe to jesteście grube, ponieważ chcecie takie być”. Następnie doktor wyjaśnił im, że to każda z kobiet osobiście dokonywała w przeszłości wyborów, które to powodowały, że przybierały na wadze. Dokładnie im wyjaśnił, że nikt nie zmuszał ich do dokonywania takich właśnie wyborów, dokonywały ich same gdyż tego chciały. Te drobne decyzje, które każda z nich podejmowała w kwestii jedzenia oraz ćwiczeń fizycznych, w końcu doprowadziły do tego, że stawały się coraz grubsze.

Ta historia doskonale ukazuje to, że ludzie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takich najmniejszych wyborów każdego dnia. Wybierając takie, a nie inne działania, kobiety te wybierały również ich konsekwencje. Chciały być szczupłe, lecz dokonywały wyborów w taki sposób jakby chciały być grube.

Tak się dzieje, gdy opierasz się na swoich potrzebach w chwili obecnej, a nie na efektach w przyszłości. Koncentrując się na teraźniejszości dokonujemy innych wyborów niż wtedy, kiedy koncentrujemy się na przyszłości. Nikt świadomie nie dokonuje wyboru, by być grubym i często wybieramy chipsy zamiast marchewki czy pączki zamiast pieczywa razowego. Patrząc z perspektywy zorientowanej na dłuższą metę, rzadko kiedy jest to dobre dla ciała. Kiedy pójdziesz na zakupy spożywcze będąc głodna, najprawdopodobniej wrócisz do domu z torbami pełnymi śmieciowego jedzenia. Oczywiście zdajesz sobie sprawę z tego, że powinnaś odżywiać się zdrowo lecz w tym momencie twój żołądek sygnalizuje potrzebę jedzenia natychmiast i bardziej jesteś zorientowana na teraźniejszość. Wszystko wygląda wtedy smakowicie a zwłaszcza słodycze. Natomiast gdy pójdziesz do sklepu najedzona, twój żołądek schodzi na drugi plan pozwalając ci myśleć o przyszłości, i wybierzesz zdrowe produkty, gdyż chcesz być szczupła.

Więc aby pozostać przy zdrowiu i mieć szczupłą sylwetkę, dokonuj właściwych wyborów każdego dnia, jedz mniejsze posiłki kilka razy dziennie tak aby nie być ani głodnym ani zbyt najedzonym. Zadbaj o aktywność fizyczną i ćwicz każdego dnia. Wpłynie to korzystnie na twoje samopoczucie i wygląd. Już dziś zastanów się czy chcesz być szczupła czy gruba?