Aromaterapia – poznaj magiczną moc zapachów

Zapachy mogą dodawać energii, pobudzać oraz czynić nas skuteczniejszymi w codziennych zmaganiach z rzeczywistością. Co ciekawe, na część osób energetycznie działają zapachy orzeźwiające oraz świeże nuty cytrusowe, a na innych egzotyczne aromaty przypraw, kwiatów i ziół. Udowodniono, że te orzeźwiające nuty doskonale motywują do działania, dodają energii i skutecznie budzą. Japończycy wykorzystują aromaterapię do zwiększenia efektywności w pracy i “doładowującymi akumulatory” zapachami aromatyzują powietrze w pomieszczeniach biurowych.
Cytrusowe aromaty świetnie sprawdzają się latem, gdyż wtedy najbardziej potrzebujemy uczucia świeżości. To właśnie nuty cytrusowe, wodne i morskie są optymistyczne i kojarzą się z witalnością i młodością. Energii dodają również zapachy egzotycznych kwiatów owoców i przypraw.

Nie od dziś wiadomo, że różowy kolor rozwesela, dodatkowo potwierdzono badaniami, że dodaje pozytywnej energii. Dlatego też soczyste zapachy malin, porzeczek nastrajają bardzo optymistycznie. Do tego różowe zapachy mają jeszcze jedną pozytywną cechę – ocieplają w chłodniejsze dni sprawiają, że czujemy się miło i bezpiecznie.
Jesienią potrzebujemy bardziej rozgrzewających zapachów i taką moc ma zapach wanilii oraz zapachy słodkich owoców a także niektóre gatunki drewna oraz piżmo. Te zapachy na większość osób zadziałają wyciszająco, rozleniwiająco i poczujemy się w nich bardzo przytulnie.

Gdy chcesz poczuć świeżość, lekkość oraz większą witalność wybierz zapachy związane z naturą, a dokładnie nuty ziołowo – drzewne, przywodzące na myśl leśną gęstwinę zapachy sosnowego igliwia, brzozowej kory, drewna cedrowego i paproci. To właśnie te zapachy sprawią, że zaczniesz oddychać pełną piersią oraz poczujesz energię. przyrody.

A oto przewodnik po nutach poprawiających nastrój oraz dodających energii a także wyciszających i uspokajających.

Szałwia, mięta, rozmaryn – te trzy zioła potrafią dodać rześkości, lekkiego chłodu oraz zaczepnego charakteru.

Werbena – jej listki wydzielają słodki zapach i pełen energii armat. Kiedyś wierzono, że mają magiczną moc zapewniającą trwałą miłość.

Owoce cytrusowe – mają świeży, energetyzujący lub cierpki zapach. To one dadzą ci zastrzyk pozytywnej energii.

Gruszka – pachnie miodem i dlatego idealnie poprawia nastrój swoją słodyczą. Niektórym, może kojarzyć się to z młodością i dzieciństwem.

Kwiat pomarańczy – pozyskiwany z niego olejek neroli ma gorzkawy aromat, który dodaje orzeźwienia a w aromaterapii obniża poziom hormonu stresu – kortyzolu.

Jaśmin, róża, piwonia – te zapachy są ciężkie i zmysłowe ale także energetyczne i dodające pewności siebie. Na Bliskim Wschodzie zapachów tych używają mężczyźni gdyż dodają im odwagi i siły.

Czerwone owoce – maliny, porzeczki, żurawina mają soczysty aromat i sprawią, że się uśmiechamy na sam ich widok.

Różowy pieprz – jest jednocześnie słodki i ostry a to sprawi że nasze zmysły się pobudzą i wyostrzą, odczujemy pozytywny zastrzyk energii.