Jak zwiększyć szczęście w życiu ? Poznaj 12 ścieżek

Według Dalajlamy, nawet najmniej oświeceni pośród nas mogą natychmiast zacząć stosować dwie proste techniki, aby zwiększyć poczucie szczęścia w swoim życiu. Pierwsza polega na wskazaniu rzeczy w swoim życiu, które sprawiają że jesteś szczęśliwy a następnie robieniu ich więcej i częściej. Technika ta wydaje się dość prosta ale w rzeczywistości okazuje się trudna do zastosowania. Podążanie za szczęściem wymaga czasu, cierpliwości oraz szczerości. A to co kiedyś lubiłeś może ulec zmianie i przyznanie się do tego przed sobą wymaga odwagi. Podczas tej drogi trzeba być przygotowanym na różne niepowodzenia i rozczarowania jednak samo płynięcie powinno sprawiać ci przyjemność.

Druga technika natomiast stanowi odwrotność pierwszej. I polega na uświadomieniu rzeczy w twoim życiu, które sprawiają, że jesteś nieszczęśliwy i robieniu tego mniej. I również to zadanie może okazać się niezbyt łatwe i niemożliwe do wykonania w całości. Należy pracować nad ustaleniem źródeł swojej nieszczęśliwości, po to by następnie pracować nad ich eliminowaniem. Podczas tego procesu także unikaj zagrożeń ale zdobywaj nowe doświadczenia i poznawaj nowe rzeczy i naucz się przyjmować zmiany z otwartymi rękami. To ty sam już dziś możesz zdecydować, by postrzegać zawsze szklankę jako do połowy pełną i cieszyć się smakiem jej zawartości. Czyniąc to wykorzystujesz maksymalnie swój czas, wybierając szczęście zamiast zwątpienia, radość zamiast smutku i przyjemność zamiast bólu.

Jak pisze Dalajlama : “Nie potrzebujemy pieniędzy, nie potrzebujemy większego sukcesu ani sławy, nie potrzebujemy doskonałego ciała ani nawet doskonałego partnera, gdyż w tym momencie mamy umysł, który jest całym podstawowym wyposażeniem jakie jest nam potrzebne do osiągnięcia pełnego szczęścia”

“Większość ludzi jest mniej więcej tak szczęśliwa, na ile pozwoli na to swoim umysłom” – Abraham Lincoln

Jak zwiększyć szczęście w swoim życiu?

Psycholożka Sonja Lyubomirsky opracowała 12 możliwych ścieżek, za pomocą których możesz zwiększyć swój poziom szczęśliwości. Przyglądaj się każdemu z tych 12 kroków a następnie zastanów się w jakim zakresie znajdują one zastosowanie w przypadku twojej osoby:

1. Wyrażaj wdzięczność
2. Unikaj nadmiernego zastanawiania się oraz rozpamiętywania
3. Naucz się przebaczać
4. Ćwicz bycie uprzejmym
5. Podtrzymuj relacje
6. Dbaj o swoje ciało
7. Smakuj radości życia
8. Zwiększaj swoje doświadczenia i zaangażowania
9. Kultywuj optymizm
10. Wyznaczaj oraz realizuj cele życiowe
11. Wytwarzaj strategię radzenia sobie
12. Praktykuj religię i dbaj o swoją duchowość

“Czas, którego marnowanie sprawia ci przyjemność, nie jest czasem zmarnowanym” – Bertrand Russell