Umiejętność słuchania innych

Umiejętność słuchania innych. Poznaj jego zalety

Umiejętność słuchania innych to znaczy skupić całą swoją uwagę na kimś innym i próbować go zrozumieć i rozważyć to, co ma do powiedzenia. Jest to proces myślenia o tym, co ważne dla kogoś innego, w odróżnieniu od myślenia tym co ważne dla ciebie. Jest to działanie, w którym skupiasz się na chwili bieżącej dbając bardziej o to co ktoś ma do powiedzenia. Słuchanie na pewno jest trudne, trudniejsze niż ci się wydaje ale ma wyjątkowe znaczenie. Umiejętność słuchana może zaważyć na każdej twojej znajomości oraz w relacjach osobistych. Kiedy słuchasz ludzi oni czują się docenieni, szanowani, szczęśliwi i produktywni. Są bardziej zainspirowani i otwarci do rozwiązywania problemów. Gdy natomiast nie słuchasz ludzi, wówczas czują się zranieni, odrzuceni i zlekceważeni.
Bez względu na to co masz do powiedzenia, zawsze o wiele skuteczniejsze od zalewania rozmówcy potokiem słów jest okazanie drugiej osobie prawdziwego, autentycznego zainteresowania, przez wysłuchanie tego co ma do powiedzenia, oraz zadanie przemyślanych pytań. Pamiętaj o tym, że nie należy słuchać z zamiarem udzielenia odpowiedzi,ani po to by zareagować tylko po to aby zrozumieć co i dlaczego mówi twój rozmówca.
Oto przykłady dlaczego słuchanie sprawdza się o wiele lepiej niż mówienie:

1. Słuchanie pozwoli ci zrozumieć osobę, bowiem poznasz jej cele, marzenia, potrzeby i pragnienia aby potem móc wykorzystać ta wiedzę w budowaniu dobrej relacji.
2. Umiejętność słuchania sprawi, że twój rozmówca ma szansę poczuć się słuchanym, a to często prowadzi do tego, że czuje się doceniony i szanowany a nawet lubiany czy kochany.
3. Słuchając, masz możliwość zastanowienia się nad tym, co powiedzieć. Słuchamy trzy razy szybciej niż mówimy, a więc dzięki słuchaniu uzyskamy czas na przemyślenie, przygotowanie tego czego potrzebujemy, na podstawie tego co słyszymy.
4. Słuchanie pomaga samotnym ludziom poczuć więź oraz poprawi ich nastrój. Wpłynie to na naładowanie pozytywnymi emocjami oraz pozytywną energią.
5. Słuchanie zwiększy prawdopodobieństwo, że twój rozmówca zacznie rozmawiać na temat tego, co go boli i jaki ma problem.
Pamiętaj, że słuchanie jest częścią życia i wszyscy możemy pracować nad doskonaleniem tej kluczowej umiejętności. Przyjrzyj się zachowaniu kogoś (najlepiej dziecka), które ogląda telewizję. Zwróć uwagę na pełną koncentrację na ekranie. I to jest najlepszy sposób zachowania podczas rozmowy.
Czy wiesz już na czym polega umiejętność słuchania innych?