Uzależnienie od cukru. Jak z tym walczyć.

Uzależnienie od cukru. Jak z tym walczyć.

Uzależnienie od cukru to poważny nałóg. Cukier w pewnym sensie działa jak toksyna. Napędza wiele ciężkich chorób takich jak cukrzyca, otyłość, choroby serca czy nowotwory. W jednym z badań cukier został określony “uciechą dla komórek rakowych”.A obecnie już wiadomo, że zmniejszenie spożywania jego dużych ilości zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu. Obecna konsumpcja cukru jest tak duża i uznaje się, że cukier i jego substytuty zabijają więcej osób, niż narkotyki i inne nielegalne używki.
Spożywanie takich ilości cukru przyspiesza procesy starzenia się organizmu oraz procesy zapalne. Im więcej cukru spożywasz, tym bardziej rozprzestrzeniają się procesy zapalne w twoim organizmie. w efekcie prowadzi to do szybszego starzenia zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz ciała. Badania wykazały, że już nawet poziom glukozy znajdujący się w górnych granicach normy, w dłuższej perspektywie odbija się bardzo negatywnie na zdrowiu.
Jaki jest mechanizm tego że cukry są równie uzależniające co papierosy? Za każdym razem gdy spożywasz coś słodkiego, pobudzasz swój mózg, który wtedy produkuje dopaminę i następnie znów potrzebujesz cukru. Cukier uruchamia w mózgu regiony odpowiedzialne za poczucie nagrody. Dodatkowo na przestrzeni czasu twój mózg wytworzy tolerancję na cukier, w taki sam sposób, w jaki tworzy się na przykład nawyk palenia papierosów w efekcie tego, gdy używasz cukru, twoje ciało zacznie się go domagać coraz więcej, by doświadczyć to samo uczucie zadowolenia.
Uzależnienie od cukru jest groźne. Każdy z nas lubi słodycze i to nie jest nasza wina. Preferowanie słodkich smaków już wieki temu zostało zapisane w naszych genach w celu ułatwienia przetrwania. Jedzenie naturalnie zawierające fruktozę nie jest trujące. W ten sposób nasi przodkowie mieli możliwość uniknięcia zjedzenia czegoś trującego, co by zagroziło im życiu. I tak na przestrzeni czasu takie skłonności do preferowania słodkiego smaku zostały wdrukowane w geny, i w rezultacie tego uważamy słodki smak za bezpieczny.
I ta właśnie ewolucyjna preferencja, może nie zabije cię od razu ale już niestety nie służy ci w obecnych czasach. Wszystko co sprawia, że twoje jedzenie i napoje są słodkie, doprowadzi cię do późniejszej chęci zjedzenia niezdrowych rzeczy. Kiedy tylko poczujesz słodki smak w organizmie zostaje uruchomiony ciąg reakcji, i za każdym razem spożywasz coraz więcej cukru. Co robić aby nie ulegać temu złudnemu nawykowi? Całkowite wyeliminowanie cukru z diety jest na pewno bardzo nierealne, tym bardziej z dnia na dzień, bez żadnego przygotowania. Dodatkową trudnością jest to, że cukry są składową wielu produktów żywnościowych a także to że jedzenie słodyczy to zwyczaj wielu świąt i spotkań towarzyskich. Ale jednak jesteś odpowiedzialny za własną obronę i zacznij od wyeliminowania dodatkowego cukru. Przede wszystkim przyjrzyj się swoim codziennym nawykom. Pomyśl co możesz zrobić, żeby stłumić pragnienie spożywania cukru już na początku dnia. Nie ma po prostu najmniejszych przesłanek do spożywania jakiegokolwiek dodatkowego cukru oprócz tego, który znajduje się w owocach i warzywach. \
Czytaj etykiety na opakowaniach produktów, i sprawdzaj łączną zawartość cukru w gramach. Kieruj się zasadą “im mniej go tym lepiej”. Zaleca się spożycie 25 gram cukru dziennie (6 łyżeczek od herbaty w przypadku kobiet, w przypadku mężczyzn 9), ale oczywiście najlepiej jest ograniczyć dzienną zawartość do jak najmniejszej ilości. Pamiętaj o tym, że dodatkowy cukier nie ma najmniejszych wartości odżywczych.
Czy wiecie już co to uzależnienie od cukru?