detoks ciała

Detoks ciała – czy warto go stosować

Detoks ciała. Toksyny są w pokarmach, jakie zjadamy, w wodzie którą pijemy, w powietrzu jakim oddychamy. W małych czy sporadycznych dawkach nie wyrządzą ci wielkich szkód ale jeśli będziesz eksponował się na nie regularnie, to mogą one się skumulować i wtedy naprawdę zagrażać zdrowiu. Liczba tosyn środowiskowych rośnie, przede wszystkim za sprawą postępów technologii oraz pojawienia się nowych syntetycznych substancji, których używa przemysł, rolnictwo czy my sami w codziennym życiu. Przez to Twój organizm nieustająco boryka się z substancjami, których nie powinno w nim być – albo wcale albo nie w takich ilościach. Dlatego ich sprawne usuwanie stanowi podstawę zdrowia. Toksyny mogą pochodzić z różnych źródeł. Są nimi związki syntetyczne, metale, odpady organiczne a także niektóre składniki pokarmów, które na co dzień są spożywane.

Na szczęście dysponujemy wieloma wewnętrznymi systemami obrony przed tym zbędnym balastem, poprzez nasz naturalny system samooczyszczania. Na przykład odruch wymiotny jest jednym z rodzajów takiej detoksykacji, często nawet ratującą życie. Wymioty oznaczają najczęściej przeciążenie wewnętrznych mechanizmów odtruwających i konieczność natychmiastowej ewakuacji nadmiaru toksyny, którą może być zepsuta żywność czy nadmiar alkoholu. Twój organizm nie poradziłby sobie z tą substancją w inny sposób. Musisz zatem pamiętać, że twój organizm znajduje się w stanie permanentnej detoksykacji poprzez mechanizmy obronne jak również narządy. Głównym narządem, który jest odpowiedzialny za detoks jest wątroba. To ona jako pierwsza unieszkodliwia toksyny, zmieniając je w związki rozpuszczalne w wodzie, aby mogły zostać usunięte z organizmu. Organizm robi to automatycznie bez udziału świadomości. Ale czy wystarczą te naturalne mechanizmy detoksykacji czy może warto ją wspierać?

Detoks ciała. Niestety w zawrotnym tempie przybywa coraz to nowych związków chemicznych, które kiedyś nie istniały, natomiast nasze możliwości odtruwające organizm praktycznie się nie zmieniły. Dlatego grozi to przeciążeniem toksynami i warto wspierać organizm w detoksykacji aby zapewnić sobie dobre zdrowie. Jest wiele metod, które pozwolą Ci wesprzeć organizm w detoksykacji. Najprostszą i najtańszą i możliwie że najskuteczniejszą jest stosowanie mniej lub bardziej ścisłych głodówek. Możesz zastosować dietę odtruwającą polegającą na eliminacji mięsa, żywności wysoko przetworzonej, a także żywności ze sztucznymi dodatkami oraz alkoholu i nikotyny. Inną popularną kuracją odtruwającą jest przyjmowanie wyłącznie płynów: wody i soków warzywnych i owocowych. Spowoduje to, że Twój organizm będzie w minimalnym stopniu narażony na nowe toksyny natomiast przyspieszy wydalanie starych. Należy pamiętać, że diety tego typu nie nadają się do stosowania przez dłuższy czas, z tego względu że mogą wytworzyć niedobory składników dla Twojego organizmu. Inny sposób polega na pobudzaniu eliminacji toksyn przez skórę, czyli wywoływanie intensywnych potów pod wpływem ciepła. Temu właśnie służy sauna, która świetnie działa oczyszczajaco. Jednak najbardziej naturalną strategią będzie wybór zdrowych, ekologicznych pokarmów (wolnych od pestycydów i modyfikacji genetycznych) oraz życie w czystym, nie skażonym środowisku.
“Człowiek zbyt zajęty, by troszczyć się o swoje zdrowie, przypomina mechanika zbyt zajętego, by troszczyć się o swoje narzędzia” – Powiedzenie Hiszpańskie
Czy wiesz już na czym polega detoks ciała?