Jak jeść mniej? Oto 3 skuteczne sposoby!

Część osób zatraciło poczucie umiaru w jedzeniu, od kiedy żyjemy w czasach, w których żywność jest łatwo dostępna, jest praktycznie zawsze pod ręką gdy jej potrzebujemy. Ale cichym pragnieniem każdego z nas jest jedzenie z umiarem a jednocześnie odczuwanie przyjemności z jedzenia. Jedzenie posiłków powinno być ważnym aspektem życia a jego celem ma być utrzymanie nas przy życiu i dobrym zdrowiu. Ważne jest zatem wypracowanie pewnych zasad w zakresie odżywiania, a niekoniecznie stosowanie ograniczeń lub diet odchudzających. Jest to ważne gdyż jedząc wtedy, kiedy jesteśmy głodni i tylko tyle aby zaspokoić głód, możesz odzyskać wewnętrzną równowagę. Najważniejsze jest aby dać swojemu ciału czas na domaganie się pożywienia.

Dlaczego więc często jemy więcej niż domaga się nasze ciało?

Dzieje się tak, gdyż utraciliśmy naturalną zdolność odbierania i reagowania na sygnały płynące z naszego ciała. Musimy więc ponownie nauczyć się jedzenia we właściwy sposób. Trzeba się wsłuchać w swoje ciało i nauczyć się rozpoznawać to kiedy jesteśmy głodni, a kiedy syci. A to oznacza również to, że nie należy jeść, kiedy nie odczuwamy głodu, nawet jeśli chodzi o główne posiłki takie jak śniadanie. Jedząc posiłki zawsze wtedy, gdy nie jesteśmy głodni doprowadzimy do tego, że zjemy za dużo i nie sprawi to żadnej przyjemności. To właśnie skoncentrowanie się na własnych odczuciach głodu i sytości jest najważniejszym sposobem jeśli chodzi o utrzymanie stałej wagi ciała. Ciało same w sobie ma najlepszą zdolność samoregulacji,jedyne co trzeba zrobić to właściwie odczytać dawane przez nie sygnały.

Jak jeść mniej?

1.Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli ci na spożywanie prawidłowych ilości jedzenia, potrzebnych twojemu ciału jest przede wszystkim odkrycie na nowo prawdziwej przyjemności spożywania pokarmów oraz nauczenie się powolnego jedzenia. Niezbędne jest tu spędzenie 20 minut czasu na przeżuwaniu pokarmu, po to aby twój mózg wysłał sygnał ciału, że jest ono najedzone. Aby jeść mniej w ciągu tych 20 minut, trzeba brać do ust małe kęsy jedzenia i długo je przeżuwać. Gdy jesz posiłki nie czując głodu, zwyczajnie nie odczujesz sytości i nie sprawi ci to również żadnej przyjemności.
2.Drugim sposobem aby jeść mniej jest spożywanie bardzo urozmaiconych posiłków. To właśnie urozmaicone i pełnowartościowe jedzenie przywraca równowagę psychiczną a także fizyczną. To nie diety, które zalecają spożywanie tylko pewnych składników a innych całkowite wyeliminowanie spowodują, że nie przytyjesz a pełnowartościowe i urozmaicone posiłki to sprawią, że zwyczajnie zjesz mniej i nie znudzisz się monotonnym jedzeniem.
3. Trzeci ważny aspekt dotyczy podjadania. Jeśli już podjadasz, to zrób to zgodnie zasadami. Mądre podjadanie to takie, gdy spożywasz jeden z pokarmów, który zjedzony nie spowoduje tycia a jednocześnie sprawi ci przyjemność. Niektóre pokarmy takie jak ryby, jajka, suszone owoce, warzywa, orzechy na dłużej niż cukier czy tłuszcz zaspokoją twój głód i nie będziesz miał ochoty na duży posiłek. Nie spiesz się i delektuj się jedzeniem. I pamiętaj o tym że, po jedzeniu nie poczujesz się szczęśliwszy.
/>