Kofeina – działanie i uzależnienie. To bardzo znana substancja, która występuje w kawie, herbacie, coli czy napojach energetycznych. Poznaj 10 faktów na jej temat.
1. Wywiera bardzo silny wpływ na mózg
Czy korzystny? To zależy od indywidualnych reakcji organizmu na kofeinę. Większość osób po filiżance kawy czuje się świetnie i sprawniej myśli. A inni pod wpływem kofeiny są roztrzęsieni i mają stany lękowe.
2.Kofeina uzależnia
Po jej odstawieniu często występuje tak zwany głód kofeinowy, który może być przyczyną bólów głowy czy przygnębienia. Często objawy nie są łączone z przyjmowaniem kofeiny, co prowadzi do pomyłek diagnostycznych i niepowodzeń w leczeniu. By zmniejszyć te objawy powinniśmy kofeinę odstawiać stopniowo nigdy od razu.
3. Kofeina działa jak narkotyk
Badacze odkryli, że wywołuje ona efekty podobne do zażywania małych dawek kokainy lub amfetaminy wywołując podniecenie, zadowolenie oraz łatwiejszą koncentrację. Warto zatem pić kawę w rozsądnych ilościach.
4.Kofeina poprawia pamięć
To jest informacja potwierdzona w wielu badaniach. Kofeina podwyższa koncentrację uwagi i ogólną sprawność umysłową, w warunkach słabości czy sennego nastroju. Zwiększa metabolizm, ułatwia formułowanie myśli i poprawia koordynację ruchów. Poprawia również pamięć długotrwałą oraz zapobiega demencji i prawdopodobnie chorobie Alzheimera.
5. Jest antydepresantem
Już nawet jej niewielkie dawki polepszą samopoczucie oraz zmniejszą zmęczenie. Badania wykazały, że picie kawy zmniejsza ryzyko samobójstwa. Używana jest w lecznictwie w stanach wyczerpania fizycznego i umysłowego.
6. Zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci
Badania wskazują, że dwie filiżanki kawy dziennie zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci w wyniku chorób serca, chorób płuc, udaru, infekcji, upadków, ale nie w wyniku chorób nowotworowych. Więcej niż trzy filiżanki czarnej herbaty dziennie zmniejszają ryzyko chorób serca i prawdopodobnie też innych. Należy jednak pamiętać, że kawa i herbata zawierają też wiele innych substancji prócz kofeiny, np. antyoksydanty i flawonoidy, które mogą mieć takie właśnie działanie.
7. Działa korzystnie na żołądek i nerki
Pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Wykazuje słabe działanie diuretyczne, przez co może korzystnie wpływać na pracę nerek. Wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego i po zmetabolizowaniu wydala się z moczem. Także działa pozytywnie na wiele układów funkcjonalnych ludzkiego organizmu.
8. W wyższych dawkach nie działa lepiej
Przyjmowanie większych dawek nie powoduje przyjemniejszych doznań, a wręcz przeciwnie, zwiększa subiektywne odczucia negatywne, między innymi lęk, niepokój, zdenerwowanie i ogólne pogorszenie nastroju. Dla większości ludzi optymalne jest spożywanie 4 filiżanek kawy dziennie i nie powoduje to problemów zdrowotnych.
9. Dostarczanie dużych dawek kofeiny ma poważne konsekwencje
Przedawkowanie kofeiny niesie za sobą poważne konsekwencje: przy przedawkowaniu powyżej 0,5 g powoduje silne pobudzenie psychoruchowe, przyspieszenie i niemiarowość serca, bardzo silne zwiększenie diurezy, nudności, wymioty i osłabienie. W skrajnych przypadkach (w silnym zatruciu) występują drgawki i porażenie ośrodka oddechowego.
10. Kofeina jest stosowana w lecznictwie
Kofeina wchodzi w skład wielu gotowych, prostych i złożonych (np. środki przeciwbólowe) preparatów leczniczych. Używana jest jako lek pomocniczy w silnym zatruciu alkoholem, atropiną, w zapaści w przebiegu chorób zakaźnych i niedociśnieniu.Może być stosowana w astmie.