Manipulacja jak się przed nią bronić? Przede wszystkim ważne jest aby odróżnić manipulację od normalnego wpływu społecznego. Manipulatorzy chcą byśmy postępowali zgodnie z ich interesem. Nie są to zdrowe relacje społeczne ponieważ w manipulacji jedna osoba jest wykorzystywana. Manipulatorzy tworzą sami sytuację oraz tworzą nierównowagę sił aby zrealizować własne cele. Takie osoby potrafią wychwycić słabości innych i je wykorzystać przeciwko tej osobie. Często ofiara takich manipulacji rezygnuje z czegoś na rzecz manipulatora oraz jest wykorzystywana tak długo jak długo na to pozwala. Manipulatorzy mają wiele trików których używają. Są to między innymi :ocenianie i krytykowanie, unikanie kontaktu, złośliwe żarty a także manipulowanie faktami czy podnoszenie głosu i negatywne emocje w stronę swojej ofiary.
Znając te triki manipulacyjne łatwiej będzie ci się przed nimi bronić. A oto kilka przydatnych wskazówek radzenia sobie z nimi:
Manipulacja jak się przed nią bronić?
1. Jeśli chcesz skutecznie poradzić sobie z manipulacją musisz znać swoje prawa i rozpoznać kiedy są naruszane. Zawsze masz prawo się bronić, masz prawo do szacunku okazywania uczuć czy wyrażania swoich potrzeb i opinii. Masz również prawo do mówienia “nie” bez poczucia winy i masz prawo mieć inną opinię niż wszyscy. Masz prawo chronić się przed przemocą fizyczną i psychiczną oraz dbać o siebie. Krótko mówiąc masz prawo do szczęścia.
2. Trzymanie dystansu. Często manipulatorzy traktują różnych ludzi w odmienny sposób. Jeśli widzisz, że ktoś jest dla ciebie bardzo uprzejmy a dla innych niemiły – trzymaj dystans. To jest jedna z charakterystycznych cech manipulatora.
3. Osoba manipulująca często wykorzystuje słabości innych. Wyzwala poczucie bycia niewystarczająco dobrym. W takich sytuacjach należy pamiętać, że to nie my stanowimy tu problem tylko ktoś sprawia, że czujemy się źle abyśmy byli bardziej ulegli. Zastanów się w tej sytuacji czy jesteś traktowany z szacunkiem i czy wymagania tej osoby są realne. A także zwróć uwagę czy dawanie i branie w tej relacji nie jest jednostronne oraz czy dobrze się czujesz w tym układzie.
4. Naucz się mówić “nie”. Twoim prawem jest posiadanie własnego zdania oraz decydowanie o sobie. Takie umiejętne, stanowcze i grzeczne mówienie “nie” pozwoli ci być sobą i mieć dobre relacje z drugą osobą.
5. Skonfrontowanie się jest dobrą strategią radzenia sobie z manipulacją. Często manipulatorzy onieśmielają swoje ofiary, straszą je czy nawet krzywdzą. Na ofiary wybierają osoby słabsze od siebie i je wykorzystują. Kiedy jednak taka osoba zaczyna się bronić zazwyczaj zaprzestają takich działań.
6. Manipulatorzy często dają mało czasu na decyzję, wytwarzają presję konieczności szybkiego podjęcia decyzji. Jak wiadomo pośpiech jest złym doradcą, nie przemyślisz problemu i postąpisz jak chce manipulator. W ten sposób manipulator ma nad tobą większą kontrolę. W tej sytuacji nie odpowiadaj natychmiast tylko skorzystaj z czasu, zawsze możesz odmówić.
7. Jeśli manipulator przekroczy twoje granice lub nie rozumie odmowy – wyznacz konsekwencje, powiedz jasno co zamierzasz zrobić, jeśli nie zacznie traktować cię inaczej.
8. Pamiętaj o tym, że otoczenie ma wpływ na to jak się zachowujemy. W miejscu dobrze ci znanym będziesz trudniejszym celem dla manipulatora, ponieważ będziesz bardziej pewny siebie i będziesz bardziej zrelaksowany. Gdy miejsce jest dla ciebie nowe, możesz czuć się niepewnie, a wtedy łatwiej cię zmanipulować.
Czy wiesz już co oznacza manipulacja jak się przed nią bronić?