Niesamowite właściwości wody

Organizm nie może prawidłowo funkcjonować bez czystej wody. Codzienne picie odpowiedniej ilości czystej wody sprawia, że organizm jest dobrze nawilżony, a narządy wewnętrzne pracują efektywniej. Woda stanowi 65 – 75 procent masy ciała ludzkiego i jest drugim (po tlenie) czynnikiem niezbędnym do przetrwania organizmu. Mózg zawiera ponad 80 procent wody, a krew ponad 90 proc. W procesie oddychania, oddawania moczu i pocenia się można stracić około 2 litrów dziennie. Oznacza to, że powinniśmy pić 8 szklanek wody tylko po to, by zrekompensować ubytek i zasilić organizm.

Czy wiesz że przyczyną odwodnienia może być zmęczenie, poirytowanie, przygnębienie, niepokój czy nawet niepohamowaną chęć jedzenia. To właśnie odwodnienie powoduje wiele problemów natury fizycznej i stwarza chorobie sprzyjające warunki do jej rozwoju w organizmie. Jeśli zmagasz się ze złym zdrowiem jelit, nie ma lepszego środka zaradczego od zwiększenia ilości spożywanej wody. To właśnie ten cenny płyn oczyszcza organizm od wewnątrz i na zewnątrz, transportując składniki odżywcze, białka witaminy, minerały i cukry do asymilacji. Pomaga pozbyć się produktów przemiany materii, poprawia wydalanie, reguluje temperaturę ciała oraz działa jak amortyzator dla stawów, kości i mięśni. Dodatkowo jak już wiesz pomaga przyspieszyć proces detoksykacji. Dlatego stałe nawodnienie organów zapewnia prawidłowe funkcjonowanie każdego z nich.

Woda przyspiesza również procesy trawienia oraz usuwanie resztek pokarmowych. Dlatego włączenie do diety większej ilości wody i błonnika zdecydowanie poprawi stan jelit. Brak regularnych wypróżnień oznacza powrót toksyn do krwiobiegu i w ten sposób pogorszenie stanu zdrowia. Woda działa również jako silny środek oczyszczający ściany tętnic z płytki miażdżycowej, a to odgrywa bardzo ważną rolę w stabilizacji ciśnienia krwi. Ponadto woda nawilża stawy, a to zapobiega ich stanom zapalnym oraz łagodzi bóle głowy. Odwodnienie może powodować różnego rodzaju dolegliwości bólowe ale woda może spowodować ich zmniejszenie a nawet zniwelowanie.

Gdy nie pijesz odpowiedniej ilości wody a chcesz to zmienić, zacznij stopniowo zwiększać ilość wody. Możesz dodać plasterek cytryny, zyskasz w ten sposób jeszcze więcej korzyści oczyszczających.

Jaką wodę pić najlepiej?
Większość wody dostarczanej w kranach jest chlorowana, fluoryzowana lub poddawana innej obróbce chemicznej, co sprawia że taki płyn podrażni twój organizm zamiast być dla niego dobrodziejstwem. Najlepszą wodą jest woda mineralna. Zawiera minerały, które wspomagają trawienie i pracę jelit. Picie wody destylowanej na dłuższą metę już  nie  jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż twój organizm potrzebuje minerałów niezbędnych do oczyszczania i odtruwania organizmu. Dobrym wyborem będzie woda gazowana, pochodząca z podziemnych źródeł, naturalnie nasycona dwutlenkiem węgla. Ta woda wspomoże ci twoje trawienie.Niezależnie od tego jakie źródło wody wybierzesz, to właśnie twoje zdrowie zależy od codziennego jej dostarczania. Pamiętaj również, że wysiłek fizyczny zwiększy bardzo zużycie wody. A także to, że kofeina i alkohol są diuretykami  zwiększającymi zapotrzebowanie organizmu na wodę. Więc upewnij się czy pijesz wystarczającą ilość wody, aby zrekompensować jej straty.