Witamina C – właściwości zdrowotne

Witamina C – właściwości zdrowotne

Substancja ta czyli kwas askorbinowy, bierze udział w wielu reakcjach chemicznych niezbędnych dla zdrowia i życia. Głównym jej zadaniem jest detoksykacja komórek i całego organizmu, pobudzanie odporności uszczelnianie śródbłonków naczyń (to właśnie łagodzi objawy przeziębienia, ograniczajać obrzęk błony śluzowej), a przede wszystkim walka z wolnymi rodnikami. Domeną wolnych rodników są wolne elektrony, które robią wszystko aby połączyć się w pary z innymi i stają się niebezpiecznymi cząstkami. To właśnie wolne rodniki atakują i uszkadzają wszytko co znajdzie się na ich drodze. A właśnie przeciwutleniacze a wśród nich witamina C wychodzą im na przeciw i je neutralizują.
Gdy w naszym organizmie zabraknie przeciwutleniaczy wolne rodniki sieją spustoszenie, dezaktywując wiele ważnych związków, osłabiając błony komórkowe, przyspieszajac starzenie się, dysfunkcję i ostatecznie powodując śmierć komórek ciała.
Poza tymi właściwościami witamina C dodatkowo może nas ochronić przed takimi chorobami jak miażdzyca tętnic czy nowotwory, które mogą być powodowane przez uszkodzenie tkanek wolnymi rodnikami.Inne badania wykazały, że duże dawki witaminy C mogą pobudzać regenerację tkanek oraz zmniejszać stany zapalne.

Warto więc zadbać o dobre źródła witaminy C i wspierać swój organizm. Nie powinno stanowić problemu pokrycie dziennego zapotrzebowania na tę witaminę, gdyż takiej dawki dostarczy nam jedna pomarańcza lub pół szklanki soku pomarańczowego. Wśród dobrych natutalnych źródeł witaminy C, poza wspomnianymi cytrusami są brokuły, warzywa z rodziny kapustnych a także czosnek, pomidory, papryka, szparagi oraz owoce jagodowe a także ziemniaki.
Takie źródła naturalne są oczywiście najlepsze, ale trzeba pamiętać że zależy to również od sposobu ich wykorzystania. Najwięcej witaminy C dostarczają nam warzywa i owoce w stanie minimalnie przetworzonym, a więc surowe (lub króko obgotowane) i w całości. Pomarańcza zawsze zawiera więcej witaminy niż sok pomarańczowy. Liczy się również świeżość : jabłko zawiera najwięcej witaminy zerwane prosto z sadu niż przechowywane 3 miesiace w chłodni.

Ważne jest również to aby taką dzienną dawkę dostarczać do organizmu regularnie, gdyż rozpuszczalna w wodzie witamina c nie kumuluje się w organizmie a każdy jej nadmiar zostaje wydalony z moczem.

Kwestia czy suplementy mogą zastąpić naturalne źródła nie jest dokońca roztrzygnięta. Są spory na temat przyswajalności pewnych mikroskładników odżywczych takiej wyizolowanej postaci witaminy. Więc wydaje się logiczne aby przyjmować suplementy jako uzupełnienie a nie substytut pełnowartościowej diety.

Siła pozytywnego myślenia dla zdrowia – fakt czy mit?

Siła pozytywnego myślenia dla zdrowia – fakt czy mit?

Przekonanie o ścisłym związku duszy i ciała jest bardzo stare i sięga czasów zachodniej medycyny – już w V wieku przed naszą erą Hipokrates twierdził, że „nic nie pomaga nam bardziej niż nasza własna, naturalna moc uzdrowicielska”. Od tamtych czasów aż do dziś ten temat nurtuje nasze myśli i wyobraźnię bardziej niż jakikolwiek inny aspekt zdrowia. W ten o to sposób nasza intuicja podpowiada nam, że „wiara czyni cuda” ale czy rzeczywiście tak jest?
Do tej pory nie rozstrzygnięto dokładnych mechanizmów które mają na to wpływ, ale wiele osób przyznało że nastawienie miało duży wpływ na ich zdrowie. Potwierdziły to badania w których placebo działało tak skutecznie, albo wręcz lepiej niż lek. Tak więc siła sugestii wydaje się być ogromna a mimo to niemożliwa do udowodnienia.
Ma to również związek z odkryciem endorfin, czyli naturalnych substancji wydzielanych przez nasz mózg. Już sama nazwa wskazuje, na to że są to nasze naturalne wewnętrzne „narkotyki” (endogenne morfiny), łagodzące ból, poprawiające nastrój i wzbudzające uczucie przyjemności. Endorfiny są naszymi „hormonami szczęścia”.
A oto niektóre bodźce, powodujące wydzielanie endorfin :
– śmiech, a nawet myślenie o śmiechu
– wysiłek fizyczny (chociaż niektórzy naukowcy twierdzą, iż to udział w rywalizacji sportowej ma na to znaczący wpływ); przypuszcza się, że przedłużony intensywny wysiłek powoduje wzmożone wydzielanie endorfin, objawiające się euforią biegacza
– niedotlenienie – istnieje hipoteza działania euforyzującego alkoholu na organizm poprzez zwiększone powinowactwo tej substancji do tlenu
– niektóre (głównie pikantne) przyprawy, np. papryka chili
– w niektórych przypadkach akupunktura
– opalanie
– czekolada
– niektóre substancje psychoaktywne
– orgazm
I tak ciągle przybywa dowodów na siłę pozytywnego myślenia, na siłę postawy wobec siebie zdrowia i choroby. Niektóre badania sugerują, że postawa może być najlepszym wskaźnikiem prognostycznym co do naszej zdrowotnej przyszłości. Z jednej strony wiemy coraz więcej o mózgu, jego funkcjonowaniu i biologii, jednak myślenia, emocji i postaw nie da się do końca zmierzyć a więc przewidzieć i kontrolować tego. Być może w przyszłości rozstrzygnie się ten sekret naszego zdrowia.
Warto jednak już dziś wykorzystać tę wiedzę i samemu doświadczyć mocy pozytywnego myślenia. A oto kila wskazówek jak możesz samodzielnie rozwijać swoje własne pozytywne myślenie :
1. Staraj się skupić na tym, co dobrego dzieje się TERAZ, zamiast zamartwiać się niebezpieczeństwami czyhającymi na ciebie PÓŹNIEJ. Takie negatywne, podszyte lękiem myśli zwiększają wydzielanie hormonów stresu i zmniejszają wydzielanie endorfin przez mózg, które to działają przeciwbólowo i przeciw depresyjnie.
2. Przyjmij do wiadomości, że twoje przekonania mają wpływ na zdrowie i zdrowienie. Pozytywne myślenie zwiększa ogólny dobrostan. Nasze poglądy wyzwalają określone reakcje biochemiczne, i w taki o to sposób żaden nasz narząd nie funkcjonuje w oderwaniu od myśli.
3.Ciesz się tym co dobre w twoim życiu, zamiast dręczyć się tym co złe. Zawsze skupiaj się na miłości i przyjaźni której doświadczasz i doceniaj to jakie ma ogromne znaczenie.
4. Poświęć kilka minut dziennie na kontemplację pozytywnych obrazów na przykład zachodu słońca, gwiaździstego nieba czy innych pozytywnych obrazów. Taki prosty zabieg uspokoi procesy fizjologiczne, na chwilę odcinając organizm od stresujących bodźców.
5. Ilekroć czujesz się źle i nieszczęśliwie, oddaj komuś przysługę najlepiej anonimową. Taki prosty gest pozwoli ci wyjść z kręgu własnych negatywnych emocji, najzwyczajniej poprawi ci samopoczucie.
Dobrą wiadomością jest to, że pozytywnego myślenia można się nauczyć. Na początku trzeba je sobie narzucać ale później wchodzi to w nawyk, i pomoże ci w różnych dziedzinach życia a także w zachowaniu zdrowia.

Chcesz żyć dłużej – jedz mniej

Chcesz żyć dłużej – jedz mniej

Najnowsze badania wskazują na to, aby dłużej żyć należy ograniczyć dzienną dawkę kalorii spożywanej w jedzeniu. W Stanach przeprowadzono trzy pilotażowe badania na temat długoterminowych efektów restrykcji kalorycznych a ich wyniki są bardzo obiecujące. Okazało się w nich, że rezygnacja z 25 proc. dotychczasowej dawki kalorii sprzyja obniżeniu ciśnienia tętniczego, a także poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL (złego) i trójglicerydów we krwi. Prawdopodobnie stres oksydacyjny związany z koniecznością spalenia wysokokalorycznego pokarmu sprzyja starzeniu.
Ale taka ubogokaloryczna dieta może też wiązać się z niepełnym pokryciem zapotrzebowania na niezbędne składniki odżywcze. Oznacza to konieczność bardzo starannego doboru pokarmów aby nie doprowadzić do stanów niedoborowych, które też mają poważne konsekwencje przykładowo są nimi zaburzenia hormonalne czy przygnębienie i drażliwość. Są również podejrzenia, że korzyści z takiej skąpej diety wynikają z czego innego niż sama redukcja kalorii a mianowicie z eliminacji zaburzeń w obrębie mikroflory jelitowej, do których prowadzi tłuste i słodkie jedzenie.
Gdy zechcesz wykorzystać tą wiedzę to musisz pamiętać o tym, że podstawą takiej niskokalorycznej diety powinny być obfite źródła witamin, minerałów i innych niezbędnych składników odżywczych.

A oto kilka wskazówek jak skomponować taką dietę :

1. Należy unikać pokarmów słodkich oraz z mąki, które z reguły mają bardzo niewielką wartość odżywczą w dużej porcji kalorii. Dodatkowym minusem jest ich wysoki indeks glikemiczny, co oznacza że są szybko wchłaniane i wywołują duże wahania glikemii oraz zachęcają do spożycia ich więcej.
2. Jedz jak najwięcej warzyw zarówno zielonych jak i korzeniowych i strączkowych. Warzywa zawierają bardzo dużo cennych składników odżywczych w minimalnej porcji. Żadna inna grupa pokarmów nie ma tak korzystnych proporcji. To właśnie warzywa powinny być podstawą takich zdrowych diet ubogokalorycznych.
3. Dokładnie wybieraj źródła białka i tłuszczu. Oba są potrzebnymi składnikami odżywczymi, a ich ilość i jakość w diecie mają bardzo duży wpływ na twoje osobiste ryzyko chorób przewlekłych (metabolicznych i sercowo – naczyniowych a także nowotworowych).
4. Wybieraj tłuszcze nienasycone, a unikaj nasyconych. Tych dobrych dostarczy ci oliwa z oliwek oraz oleje roślinne, a także orzechy i nasiona oraz awokado. Pamiętaj również o niezbędnych kwasach tłuszczowych omega-3, które mają swoje źródło w rybach morskich (łososiu, makreli, tuńczyku czy sardynkach).
5. Zadbaj o dostateczną ilość białka w twojej diecie ale nie nadmierną. Zalecenia co do jego spożycia są następujące od 0,6 do 0,8 na 1 kilogram masy ciała. Zwiększenia podaży wymaga ciężka praca fizyczna czy rekonwalescencja.

Mowa ciałem – jak ją odczytać?

Mowa ciałem – jak ją odczytać?

Mowa ciałem. Badania naukowe wykazały że 93 proc. komunikacji ma charakter niewerbalny. Według tych badań język ciała odpowiada za 55 proc. komunikacji, ton głosu za 38 proc. , natomiast słowa 7 proc . Wskazuje to na ogromne znaczenie mowy ciała. Aby kogoś zrozumieć, nie wystarczy słuchać wypowiadanych przez niego słów. Trzeba nauczyć się czytać język ciała. Możesz doskonalić się w sztuce odczytywania języka ciała poprzez skupienie uwagi oraz ćwiczenia. Zwracaj uwagę podczas rozmowy na wyraz twarzy, postawę, gesty, kontakt wzrokowy, sposób zagospodarowania przestrzenią oraz głos. Będziesz lepiej rozumiał ludzi, poznasz co czują, co myślą i co starają się przekazać. Zauważysz kiedy mają dobre intencje a kiedy coś ukrywają oraz kiedy są niespokojni a kiedy pewni siebie. Ta wiedza pomoże ci ich wysłuchać i budować relacje oraz samemu czuć się bezpiecznie i komfortowo.
Jakie są te niewerbalne sygnały i co możesz uzyskać dzięki uważnej obserwacji zachowań osób z którymi przebywasz czy rozmawiasz? Oto mowa ciałem:
Postawa ciała i jego ułożenie
To w jaki sposób ktoś siedzi, chodzi, stoi czy się porusza oraz wszystkie elementy ułożenia różnych części ciała przekazują całe mnóstwo informacji. Czy osoba z którą rozmawiasz wydaje się czuć komfortowo, czy może znajduje się w niewygodnej pozycji? Odpowiadając sobie na to pytanie pomoże ci w jej zrozumieniu i rozpoznaniu jej nastawienia.
Luźna postawa może wskazywać otwartość i elastyczność, natomiast nienaturalna pozycja może wskazywać na to, że rozmawiasz z kimś zamkniętym w sobie czy niepewnym.
Mimika twarzy
Na ludzkiej twarzy widać wiele emocji, jest bardzo ekspresywna. W odróżnieniu od niektórych form komunikacji niewerbalnej, mimika twarzy ma charakter uniwersalny. Ekspresje mimiczne świadcząca o zadowoleniu, smutku, złości, zaskoczeniu, strachu i wstrętu są takie same niezależnie od pochodzenia i kultury społecznościowej z której pochodzi twój rozmówca. Możesz przyjrzeć się uważnie twarzy i określić czy uniesione brwi są sygnałem gniewu czy niezadowolenia. Czy twarz rozjaśnia się entuzjastycznie, czy skóra jest szara i pomarszczona ze zmęczenia. Te właśnie małe wskazówki pozwolą ci lepiej zrozumieć człowieka którego masz okazję poznać i porozmawiać i ta wiedza na pewno przyniesie ci korzyści.
Kontakt wzrokowy
Zmysł wzroku ma największe znaczenie spośród wszystkich zmysłów, tak więc utrzymanie kontaktu wzrokowego jest szczególnie ważną formą komunikacji niewerbalnej. Zauważ to, w jakiś sposób ktoś na ciebie patrzy. Czy jest to zainteresowanie, czułość czy wrogość. Łatwiej jest nawiązać relacje z kimś, kto potrafi utrzymać stały kontakt wzrokowy. Pozwoli to na utrzymanie płynności rozmowy oraz ocenę reakcji drugiej osoby.
Gesty
Mowa ciałem to także gesty. Wyrażamy siebie poprzez nie i często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jednak znaczenie tych samych gestów może różnić się zależnie od kultury i miejsca zamieszkania, dlatego bardzo ważna jest ich właściwa interpretacja. Jednym z takich klasycznych łatwo rozpoznawalnych gestów jest skrzyżowanie rąk na ramionach. W większości zachodnich społeczeństwach oznacza to niezadowolenie lub negację. Również w kulturze Zachodu dotykanie twarzy podczas mówienia może wskazywać na odczuwany dyskomfort lub kłamstwo.
Głos
Nie tylko ważne jest to, co mówisz ale również to, jak to mówisz. Głos bardzo uzupełnia cały przekaz. Warto zwrócić uwagę na czas wypowiedzi, tempo, poziom głośności, ton i modulację głosu. To właśnie ton głosu może wskazywać na sarkazm, gniew, zainteresowanie lub pewność siebie. Głośne wyrażanie się, może wskazywać na podniecenie i starch lub ujawniać gniew.
Dotyk
Dotyk również wskazuje na wiele treści. Zwróć uwagę na rodzaj kontaktu fizycznego na początku spotkania. Zauważ to : jaki był uścisk dłoni (słaby, gorący), poklepywanie po ramieniu (nieśmiałe, uspokajające, protekcjonalne) czy unieruchomienie ramienia. Może ci to dać obraz jaki jest stopień zaangażowania czy poziom uczuć.
Przestrzeń
Wszyscy odczuwamy potrzebę zachowania dystansu w przestrzeni fizycznej. Zależy to oczywiście od kultury, sytuacji czy poziomu relacji między ludźmi. Przestrzeń można wykorzystać do wysyłania różnych komunikatów niewerbalnych na przykład sygnału mówiącego o poziomie bliskości z drugą osobą, miłości czy agresji i dominacji. Osoba, która mocno zbliża się do ciebie podczas rozmowy, może mieć agresywny charakter i niskie poczucie wartości, dlatego te braki kompensuje sobie zawłaszczaniem przestrzeni.’
Czy wiesz już na czym polega mowa ciałem

Masaż relaksacyjny – poznaj magię dotyku

Masaż relaksacyjny – poznaj magię dotyku

Masaż relaksacyjny. Czy znasz cudowne właściwości masażu? Większość z nas uważa, że masaż to luksus i strata pieniędzy. Jednak masaż nawet ten zrobiony własnoręcznie jest niesamowitym środkiem do nawiązania kontaktu ze swoim ciałem. Masaż nie tylko uwolni cię od napięć, ale też sprawi, że następnego dnia po prostu będziesz wglądała promiennie. Na pewno już wiesz co może zdziałać leczenie dotykiem w walce ze stresem czy w pielęgnacji urody. Odczujesz spokój i radość nawet po drobnym masażu. Badania wykazały, że 45 minut masażu znacząco wspomoże twoje zdrowie i urodę poprzez obniżenie poziomu kortyzolu i zwiększenie ilości limfocytów we krwi. Dlatego właśnie po takim zabiegu będziesz miała nie tylko lepszy nastrój ale i odporniejszy organizm.
Masaż wspomaga również krążenie limfy. Limfa jest płynem, który między innymi transportuje składniki odżywcze oraz zbiera i odprowadza toksyny. Natomiast zatrzymanie limfy może spowodować nawet zachwianie równowagi hormonalnej i inne objawy zatrucia toksynami. Dlatego bardzo dobrze zadziała masaż, który wspomoże krążenie limfy. Możesz również zastosować szczotkowanie ciała na sucho lub podczas kąpieli.
Tradycyjną wschodnią praktyką jest automasaż, który daje ogromne korzyści uspokajające i również regulujące gospodarkę hormonalną. Możesz wykonać automasaż w domu. Podgrzej małą ilość oleju kokosowego i przez kilka minut wcieraj go w ciało, zaczynając od palców rąk i nóg i kieruj się w stronę serca. Brzuch masuj okrężnymi ruchami zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Taki masaż sprawi że twoja skóra stanie się mocna i odpowiednio nawilżona a twoja uroda odpowiednio dopieszczona. Masaż sprzyja także akceptacji ciała. Poprzez masaż dasz swojemu ciału informację, że jest ważne i akceptowane. Nie ma lepszego prezentu niż okazanie swojemu ciału miłości. Zatem potraktuj masaż jako inwestycję we własne zdrowie i dobre samopoczucie.
Masaż świetnie działa na twoje ciało a także na twój umysł. Gdy czujesz się dobrze, wyglądasz fantastycznie.
W masażu jest duża potęga dbania o siebie. Zrób coś dla siebie a zmieni to twoje myśli i polubisz siebie. Rób więc więcej rzeczy po których czujesz się dobrze. Masaż to nie luksus to konieczność. Czy wiesz już co to masaż relaksacyjny?

Uzależnienie od cukru. Jak z tym walczyć.

Uzależnienie od cukru. Jak z tym walczyć.

Uzależnienie od cukru to poważny nałóg. Cukier w pewnym sensie działa jak toksyna. Napędza wiele ciężkich chorób takich jak cukrzyca, otyłość, choroby serca czy nowotwory. W jednym z badań cukier został określony „uciechą dla komórek rakowych”.A obecnie już wiadomo, że zmniejszenie spożywania jego dużych ilości zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu. Obecna konsumpcja cukru jest tak duża i uznaje się, że cukier i jego substytuty zabijają więcej osób, niż narkotyki i inne nielegalne używki.
Spożywanie takich ilości cukru przyspiesza procesy starzenia się organizmu oraz procesy zapalne. Im więcej cukru spożywasz, tym bardziej rozprzestrzeniają się procesy zapalne w twoim organizmie. w efekcie prowadzi to do szybszego starzenia zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz ciała. Badania wykazały, że już nawet poziom glukozy znajdujący się w górnych granicach normy, w dłuższej perspektywie odbija się bardzo negatywnie na zdrowiu.
Jaki jest mechanizm tego że cukry są równie uzależniające co papierosy? Za każdym razem gdy spożywasz coś słodkiego, pobudzasz swój mózg, który wtedy produkuje dopaminę i następnie znów potrzebujesz cukru. Cukier uruchamia w mózgu regiony odpowiedzialne za poczucie nagrody. Dodatkowo na przestrzeni czasu twój mózg wytworzy tolerancję na cukier, w taki sam sposób, w jaki tworzy się na przykład nawyk palenia papierosów w efekcie tego, gdy używasz cukru, twoje ciało zacznie się go domagać coraz więcej, by doświadczyć to samo uczucie zadowolenia.
Uzależnienie od cukru jest groźne. Każdy z nas lubi słodycze i to nie jest nasza wina. Preferowanie słodkich smaków już wieki temu zostało zapisane w naszych genach w celu ułatwienia przetrwania. Jedzenie naturalnie zawierające fruktozę nie jest trujące. W ten sposób nasi przodkowie mieli możliwość uniknięcia zjedzenia czegoś trującego, co by zagroziło im życiu. I tak na przestrzeni czasu takie skłonności do preferowania słodkiego smaku zostały wdrukowane w geny, i w rezultacie tego uważamy słodki smak za bezpieczny.
I ta właśnie ewolucyjna preferencja, może nie zabije cię od razu ale już niestety nie służy ci w obecnych czasach. Wszystko co sprawia, że twoje jedzenie i napoje są słodkie, doprowadzi cię do późniejszej chęci zjedzenia niezdrowych rzeczy. Kiedy tylko poczujesz słodki smak w organizmie zostaje uruchomiony ciąg reakcji, i za każdym razem spożywasz coraz więcej cukru. Co robić aby nie ulegać temu złudnemu nawykowi? Całkowite wyeliminowanie cukru z diety jest na pewno bardzo nierealne, tym bardziej z dnia na dzień, bez żadnego przygotowania. Dodatkową trudnością jest to, że cukry są składową wielu produktów żywnościowych a także to że jedzenie słodyczy to zwyczaj wielu świąt i spotkań towarzyskich. Ale jednak jesteś odpowiedzialny za własną obronę i zacznij od wyeliminowania dodatkowego cukru. Przede wszystkim przyjrzyj się swoim codziennym nawykom. Pomyśl co możesz zrobić, żeby stłumić pragnienie spożywania cukru już na początku dnia. Nie ma po prostu najmniejszych przesłanek do spożywania jakiegokolwiek dodatkowego cukru oprócz tego, który znajduje się w owocach i warzywach. \
Czytaj etykiety na opakowaniach produktów, i sprawdzaj łączną zawartość cukru w gramach. Kieruj się zasadą „im mniej go tym lepiej”. Zaleca się spożycie 25 gram cukru dziennie (6 łyżeczek od herbaty w przypadku kobiet, w przypadku mężczyzn 9), ale oczywiście najlepiej jest ograniczyć dzienną zawartość do jak najmniejszej ilości. Pamiętaj o tym, że dodatkowy cukier nie ma najmniejszych wartości odżywczych.
Czy wiecie już co to uzależnienie od cukru?

Umiejętność słuchania innych. Poznaj jego zalety

Umiejętność słuchania innych. Poznaj jego zalety

Umiejętność słuchania innych to znaczy skupić całą swoją uwagę na kimś innym i próbować go zrozumieć i rozważyć to, co ma do powiedzenia. Jest to proces myślenia o tym, co ważne dla kogoś innego, w odróżnieniu od myślenia tym co ważne dla ciebie. Jest to działanie, w którym skupiasz się na chwili bieżącej dbając bardziej o to co ktoś ma do powiedzenia. Słuchanie na pewno jest trudne, trudniejsze niż ci się wydaje ale ma wyjątkowe znaczenie. Umiejętność słuchana może zaważyć na każdej twojej znajomości oraz w relacjach osobistych. Kiedy słuchasz ludzi oni czują się docenieni, szanowani, szczęśliwi i produktywni. Są bardziej zainspirowani i otwarci do rozwiązywania problemów. Gdy natomiast nie słuchasz ludzi, wówczas czują się zranieni, odrzuceni i zlekceważeni.
Bez względu na to co masz do powiedzenia, zawsze o wiele skuteczniejsze od zalewania rozmówcy potokiem słów jest okazanie drugiej osobie prawdziwego, autentycznego zainteresowania, przez wysłuchanie tego co ma do powiedzenia, oraz zadanie przemyślanych pytań. Pamiętaj o tym, że nie należy słuchać z zamiarem udzielenia odpowiedzi,ani po to by zareagować tylko po to aby zrozumieć co i dlaczego mówi twój rozmówca.
Oto przykłady dlaczego słuchanie sprawdza się o wiele lepiej niż mówienie:

1. Słuchanie pozwoli ci zrozumieć osobę, bowiem poznasz jej cele, marzenia, potrzeby i pragnienia aby potem móc wykorzystać ta wiedzę w budowaniu dobrej relacji.
2. Umiejętność słuchania sprawi, że twój rozmówca ma szansę poczuć się słuchanym, a to często prowadzi do tego, że czuje się doceniony i szanowany a nawet lubiany czy kochany.
3. Słuchając, masz możliwość zastanowienia się nad tym, co powiedzieć. Słuchamy trzy razy szybciej niż mówimy, a więc dzięki słuchaniu uzyskamy czas na przemyślenie, przygotowanie tego czego potrzebujemy, na podstawie tego co słyszymy.
4. Słuchanie pomaga samotnym ludziom poczuć więź oraz poprawi ich nastrój. Wpłynie to na naładowanie pozytywnymi emocjami oraz pozytywną energią.
5. Słuchanie zwiększy prawdopodobieństwo, że twój rozmówca zacznie rozmawiać na temat tego, co go boli i jaki ma problem.
Pamiętaj, że słuchanie jest częścią życia i wszyscy możemy pracować nad doskonaleniem tej kluczowej umiejętności. Przyjrzyj się zachowaniu kogoś (najlepiej dziecka), które ogląda telewizję. Zwróć uwagę na pełną koncentrację na ekranie. I to jest najlepszy sposób zachowania podczas rozmowy.
Czy wiesz już na czym polega umiejętność słuchania innych?

Zioła na urodę oraz blask. Poznaj ich „magię”.

Zioła na urodę oraz blask. Poznaj ich „magię”.

Zioła na urodę. Większość z nas chcąc zadbać o swoją urodę sięga po ulubione kremy, odżywki i olejki. Pamiętaj jednak, że te produkty są stosowane miejscowo i ich skuteczność jest ograniczona – hamują niektóre zewnętrzne ataki na naszą urodę jednak nie chronią nas w żaden sposób przed atakiem wewnętrznych wrogów urody. Istnieje jednak prosty sposób na rewolucję a mianowicie możesz skupić się na wnętrzu i zadbać o dodatkowe źródło zdrowia i pięknego wyglądu. Piękno i odżywianie są ze sobą związane w oczywisty sposób ale nie zawsze to doceniamy. Jeśli chcesz zapewnić swojemu organizmowi urodę i blask zadbaj o to aby twoja kuchnia była pełna zaawansowanych odżywczych substancji pełnych witamin. Dzięki temu odczujesz ogromną zmianę w swoim samopoczuciu i wyglądzie. Skorzystaj z upiększających właściwości świeżych ziół i przypraw.
Oto najważniejsze zioła i przyprawy, które mają upiększające właściwości:
Bazylia – zawiera flawonoidy które chronią twoje komórki przed skutkami stresu oksydacyjnego.
Cynamon – stabilizuje poziom cukru we krwi, zapobiegając wyrzutom insuliny, które prowadzą do powstawania zmarszczek i wyprysków.
Gałka muszkatołowa – pomogą ci lepiej wypocząć podczas snu.
Goździki – wspomagają trawienie oraz zawierają olejek o silnych właściwościach przeciwzapalnych.
Imbir – łagodzi bóle mięśniowe, które mogą być następstwem ćwiczeń fizycznych.
Kardamon – przyniesie ci ulgę w problemach trawiennych i wspomoże oczyszczanie organizmu z toksyn.
Kumin – jest bardzo dobrym źródłem żelaza oraz jest pomocny dla twojego układu trawiennego.
Kurkuma – łagodzi bóle w stanach zapalnych oraz przyspiesza gojenie ran.
Mięta – łagodzi problemy trawienne i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.
Oregano – ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne, a przez to jest idealnym lekiem na przeziębienia i infekcje.
Pieprz cayenne – wspomaga odporność oraz metabolizm, a także pomoże ci opanować nadmierny apetyt.
Pietruszka – jest pełna żelaza i witaminy c oraz ma właściwości oczyszczające krew.
Nasiona kopru – jest to bogate źródło chroniącej przed promieniowaniem UVB substancji fitochemicznej – kwercetyny.
Rozmaryn – poprawi ci twój nastrój i pamięć.
Szałwia – pomoże ci wyregulować przepływ żółci, a to wspomoże ci trawienie.
Tymianek – zawiera silne związki antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne.
Czy znasz już zioła na urodę?

Jak dobrze zacząć dzień – oto sprawdzone sposoby

Jak dobrze zacząć dzień – oto sprawdzone sposoby

Jak dobrze zacząć dzień? Każdego ranka budzimy się i mamy przed sobą 24 nowe godziny życia. Aby przeżyć te 24 godziny i być radosnym, szczęśliwym i spokojnym musimy dobrze zacząć dzień. Takie dobre rozpoczęcie dnia da ci swobodę działania oraz zyskasz dystans i wyjdziesz na przeciw wszystkim zadaniom i wydarzeniom, które na ciebie czekają. Aby poprawić jakoś poranków możesz zacząć stosować kilka z poniższych zaleceń. Może nawet wejdzie ci to w nawyk, a to przemieni cały twój dzień i przyczyni się do wielu pozytywnych zmian w twoim zdrowiu i samopoczuciu. Poniżej przedstawiam sprawdzone sposoby na to, by dzień był lepszy od razu po otwarciu oczu. Życzę Ci byś zaczęła (lub zaczął) stosować poniższe zasady i odmieniła (odmienił) swoje życie na lepsze.
1. Przed poranną kawą lub herbatą wypij szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny. W ten sposób świetnie nawodnisz organizm i pobudzisz układ trawienny oraz wątrobę do pracy.
2. Nastaw budzik 30 minut wcześniej i spożytkuj ten czas na dłuższy niż zwykle prysznic albo ćwiczenia. Możesz to również wykorzystać na robienie planów lub jakąś pracę twórczą. Możesz przemyśleć listę zadań na dany dzień.
3. Pomedytuj pięć lub dziesięć minut. Spróbuj wsłuchać się siebie zanim wstaniesz z łóżka.
4. Do każdego śniadania dodaj trochę zieleniny. Może to być porcja szpinaku, awokado czy natka pietruszki lub inne warzywo, które lubisz.
5. Zrób proste ćwiczenia lub skręty tułowia, by rozciągnąć kręgosłup oraz zrób parę głębokich oddechów. Polepszy to ukrwienie przewodu pokarmowego i przygotuje twój organizm do przyjęcia posiłku.
6. Zaplanuj spacer w czasie przerwy w pracy i zabierz do pracy zdrowe przekąski, by nie sięgać po słodycze.
7. Ułóż w myślach motto na dany dzień. Pomyśl jak chcesz się czuć w tym dniu i wypowiedz to głośno.
8. Zamiast natychmiast po przebudzeniu zanurzać się w wiadomościach ze świata, przeczytaj stronę inspirującej książki.
Czy już wiesz jak dobrze zacząć dzień?

Energia psychiczna jest potrzebna do życia tak samo jak woda

Energia psychiczna jest potrzebna do życia tak samo jak woda

Energia psychiczna. Czy wiesz że kluczem do zarządzania energią jest spokój? Trudno jest nam kontrolować myśli i emocje, a dodatkowo negatywne myśli wyczerpują naszą energię. Takie usiłowanie kontrolowania tymi myślami prowadzi do coraz większego zmęczenia. W tym przypadku wypoczynek nie zawsze zadziała ponieważ musimy się zająć czynnikami psychologicznymi takiego stanu. Jak to zrobić? Podczas II wojny światowej brytyjski rząd stworzył plakaty które miały służyć podniesieniu morale obywateli. Jeden z plakatów przedstawiał zapisane białymi literami słowa Keep Calm and Carry On („zachowaj spokój i rób swoje”). W tym sloganie stworzonym przez brytyjską służbę cywilną w latach czterdziestych kryje się jednak coś więcej. Wyniki badań naukowych wskazują na to, że to właśnie spokój pomaga nam zachować energię psychiczną, a ta z kolei pozwala zachować samokontrolę, osłabić negatywne myśli i zachować dystans. To właśnie spokój powoduje, że stajesz się bardziej produktywny a mniej pasywny.
Dzieje się tak gdyż to spokój pozwala ci wykonać zadania bez utraty większej ilości energii i nie wyczerpuje cię to fizycznie. Twoje ciało jest rozluźnione, serce bije wolniej a twój oddech pozostaje równomierny. W rezultacie zamiast zużyć całą energię w ciągu dnia i na koniec doświadczyć wyczerpania, zachowujesz energię i wykorzystujesz ją tam gdzie chcesz. Czasami potrzebujemy tak zwanego „kopa” i ekscytacji i to doda nam chwilowej energii podobnie jak popularne energetyki. Jednak już po kilku godzinach odczujemy gwałtowny spadek energii i będziemy bardzo zmęczeni.
Energia psychiczna. Kluczem do jej zarządzania i zachowania na dłużej jest właśnie selektywne wykorzystywanie intensywnych emocji i pozostawanie spokojnym przez pozostały czas. Stan spokoju jest kluczowy w samokontroli. Pozwoli ci się skupić na wykonywanym zadaniu i sprawi, że unikniesz rozproszeń. Kiedy jesteś spokojny to lepiej kontrolujesz swoje myśli i uczucia. Łatwiej jest ci również poszerzać swoją samoświadomość i obserwować aktywność twojego umysłu. Gdy dopadną cię negatywne myśli możesz podjąć decyzję, aby nie wchodzić z nimi w interakcję. Nie warto również się im opierać bo to sprawi że staną się silniejsze. Po prostu należy je zaakceptować ale się z nimi nie identyfikować. I zamiast być niewolnikiem takich impulsywnych myśli, ze spokojem zdecydujesz co powiesz lub co zrobisz. W ten sposób negatywne myśli już cię nie wyczerpują a ty zachowujesz energię. Kultury Wschodu już od dawna utrzymują, że to właśnie spokój jest źródłem wielkiej siły i mocy. Według tej kultury zachowanie spokoju to „niedziałanie” w „działaniu”. Podczas ważnych negocjacji pozostajesz spokojny i stabilny. W rezultacie jesteś bardziej czujny lepiej słuchasz i podejmujesz lepsze decyzje. Spokój pozwoli ci panować nad wszystkim.
Jak uzyskać wewnętrzny spokój? Jednym z najlepszych sposobów jest medytacja. To właśnie medytacja pozwoli ci naładować baterie i zapobiec wyczerpaniu po trudnych zadaniach. Pomoże ci również pozbyć się stresu i niepokoju oraz zapanować nad emocjami a to przekłada się na dalsze zachowanie energii. Jest to jedno z najprostszych ćwiczeń. Pierwszy krok to zamknięcie oczu i skierowanie uwagi do wewnątrz. Zamiast skupiać swoją uwagę na świecie wokół – dźwiękach, widokach czy zapachach – skupiasz się na na tym co dzieje się wewnątrz twojego ciała i umysłu. Innym prostym rodzajem medytacji jest skupianie się na oddechu. To naprawdę sprawi, że twój umysł stanie się znacznie spokojniejszy. Jeśli uznasz, że medytacja nie jest dla ciebie, możesz po prostu wybrać postawę, która sprawi że poczujesz się spokojniejszy. Zmieniając jedynie pozycję ciała, możemy także wpłynąć na stan naszego umysłu. Im częściej będziesz praktykował te ćwiczenia tym większe osiągniesz korzyści i stan spokoju będzie twoją drugą naturą.
Czy już wiesz dlaczego ważna jest energia psychiczna?